בקרוב: ניסוי לשילוב לוחמות בשריון

צעירות לפני גיוס שביקשו להיות לוחמות יגויסו לצוותי טנק שיורכבו מנשים בלבד, וכך תיבחן התאמתן מבחינה פיזיולוגית ומקצועית.

ערוץ 7 , כ' בשבט תשע"ז

טנק
טנק
צילום: עופר צידון. פלאש 90

צה''ל ממשיך לקדם את שילוב הנשים בתפקידי הלחימה, והוא עתיק להשיק פיילוט רשמי שיבדוק אם הן יכולות לשמש כטנקיסטיות לוחמות בחיל השריון.

על פי הדיווח של העיתונאית גילי כהן ב"הארץ", הצבא יגייס קבוצת צעירות לפני גיוס שהביעו רצון לשרת כלוחמות במטרה לבחון את התאמתן לשמש בצוות טנק תוך כדי שירותן הצבאי.

רק נשים יגויסו לצוותים שיורכבו, והבדיקה לא תתבצע דרך מסלול גיוס רשמי לשריון, אלא תשמש פיילוט מקדים לאפשרות של גיוס נשים דרך קבע לתפקידי לחימה בחיל.

בחודש דצמבר האחרון, במהלך טקס חילופי הרב הצבאי הראשי, התייחס הרמטכ''ל גדי איזנקוט לשילוב נשים בחיל השריון ולסערה שהתחוללה אז סביב הנושא. הרמטכ"ל אמר כי "השיח התקשורתי והציבורי נובע מדיסאינפורמציה, מאי-ידיעה, מחצאי אמיתות''.

לדבריו מדובר בסך הכל ב''דיון שמבקש לברר את האפשרות להרחיב שילוב של נשים בכמה מקצועות תוך שמירה על השירות המשותף ועל השילוב הראוי.

"אף אחד עוד לא הכניס בנים ובנות לטנקים", הדגיש. ''זה דיון שמבקש רק לחשוב. זה הופך להיות לנושא לשיח ולעצומות שלא תורמים שום דבר לא לחיזוק של צה"ל ולא לחיזוק של החברה הישראלית ואני יכול רק להצטער על זה".

עוד אמר איזנקוט "כך הפקודות, השירות המשותף, כך עם התודעה היהודית. כל הפעולות שאנחנו עושים זה כדי לחזק את צה"ל. הכול נעשה מתוך מחשבה עמוקה. מתוך שיתוף עם הרב הראשי ואנשיו, גם כשלא מסכימים''.