'דגל התורה' מציגה: 'התאגדות הקהילות'

כחלק מהניסיון לחזק את כוחה הפוליטי בירושלים, כינסה 'דגל התורה' הליטאית את רבניה ונציגיה בבירה וייסדה את 'התאחדות הקהילות'

בן שאול , כ"ג בשבט תשע"ז

משה גפני
משה גפני
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

כחלק מהניסיון לחזק את כוחה הפוליטי בירושלים, כינסה תנועת 'דגל התורה' הליטאית את רבניה ונציגיה בבירה וייסדה את 'התאחדות הקהילות'.

בעוד שאגודת ישראל החסידית מורכבת מפלגים וחצרות דוגמת גור, בעלזא וויז'ניץ, הציבור הליטאי אינו מזוהה עם חצר כלשהי, מלבד הכפפתו למנהיג הציבור הליטאי הרב שטיינמן (מלבד הפלג הפורש - הפלג הירושלמי - בראשות הרב אוירבאך). היוזמה הזו מבקשת להעניק חיזוק פוליטי לציבור הליטאי ולהציג את כוחה של 'דגל התורה' בירושלים.

הרב דוד כהן, חבר ועדת הרבנים של "דגל התורה" בירושלים, אמר כי "הקב"ה שלח לנו מתנה טובה מן השמים, יסוד ואבן פינה לכל הציבור החרדי. רואים בחוש שהקמת קהילות עם בתימ"ד מסודרים, זה קיום של כל עולם הישיבות והממשיכים דרכם.

"לאחר הישיבה, מטבע הדברים, המושגים של המשך הישיבה קיימים בפחות תוקף. המושג של קהילה בדרך הישיבה, שיעורי תורה, שיחות, תפילה ישיבתית נכונה, מקימים ת"תים ובתי"ס לבנות, זה דבר נפלא מאוד. מתקבצים יחד, הקהילה מאחדת את כולם לציבור מאוד מאוד מרומם, זהו אבן יסוד לקיומנו".

בדבריו הדגיש כי ההתאגדות מעניקה כח רוחני. "הקמת התאגדות לכל הקהילות בגדר 'איש את רעהו יעזורו', הדבר הרי נותן כח, מאגד את כולם, מביא את הודה ותפארתה של בני הישיבות בירושלים. התשובה לניסיונות ופגעי הזמן היא 'אז נדברו', להתאסף ולהתחזק יחד, ואז נזכה ל'ויקשב ד' וישמע'.

"כשמדברים על לשם שמים, שמעתי כמה פעמים ממרן ראש הישיבה שליט"א, עד כמה זה מושג גבוה ונאצל ושייך באמת רק ליחידי סגולה. אבל יש בזה דרגות ולכן גם כאשר עושים פעילויות שונות, לחשוב על לשם שמים, זה היסוד. ההרגשה כאן היא של 'אז נדברו יראי ד", ציבור של המוסרים נפשם להעמיד את קרן התורה בקהילות, יראי ד' לחושבי שמו, שכבוד שמים בוער בקרבם".

מלבד רבני הקהילות הליטאיות בירושלים, השתתפו בכינוס גם נציגי דגל התורה המקומיים. "אין ספק שאנו ציבור בני התורה המהווים רוב בנין ומנין של החרדים בירושלים, זכאים להרבה יותר מכפי שמקבלים, ולכן בכח מלוכד בהכוונת רבני התנועה נוכל להשיג דברים גדולים", אמר חבר המועצה אליעזר ראוכברגר.