יעלה המענק לתלמידי ישיבה בשרות לאומי

ועדת השרים אישרה את החוק של ח"כ מועלם והשר אורי אריאל, הקובעת כי יש להעלות את מענק השחרור לתלמידי ישיבה המשרתים בשירות הלאומי.

עדו בן פורת , כ"ג בשבט תשע"ז

שולי מועלם רפאלי
שולי מועלם רפאלי
צילום: חזקי ברוך

מענק השחרור משירות לאומי עבור תלמידי ישיבות צפוי לעלות, זאת לאחר שוועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק שיזמה יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי.

מענק השחרור משירות לאומי-אזרחי, בדומה למענק שחרור משירות צבאי, מבוסס על חישוב של מספר חודשי שירות. נכון להיום בסיס החישוב הוא על 194 ש"ח עבור כל חודש שירות. הצעת החוק קובעת כי יש להעלות את בסיס החישוב ל-277.5 ש"ח.

החוק החדש נוגע למי שמשרת במסלול הביניים העומד על 30 שעות שבועיות, המתייחס בעיקר לבני ישיבות. ההצעה באה לשפר את מענק השחרור שלהם בהתאם לשינויים הצפויים במסגרת הרפורמה בשירות הלאומי. על כן ההצעה הצעת החוק מתייחסת גם באופן רטרואקטיבי גם עבור מי ששוחרר משירות לאומי אזרחי, על כן יהיה זכאי לקבלת ההפרשים.

יוזמת החוק ח"כ מועלם רפאלי אמרה כי "מי שמסיבותיו השונות יכול להעניק לחברה שלא במסגרת שירות צבאי אלא במסגרת שירות לאומי אזרחי, לא ראוי שיופלה ביחס לשאר המשרתים במסגרת השירות הלאומי. אם המדינה רוצה בשילוב חרדים במסגרות השירות הלאומי, עליה להתאים את תנאים שלהם באופן יחסי לשאר המשרתים. אני מודה לשר אורי אריאל על העבודה המשותפת לקידום זכויותיהם של החרדים בשירות הלאומי".

השר אורי אריאל, הממונה על השירות הלאומי אזרחי: "השירות הלאומי היא הסיירת החברתית של מדינת ישראל והגדנו לעצמנו את שילוב כלל האוכלוסיות בישראל במסגרת השירות כמשימה לאומית. אני מודה ליו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי על התגייסותה למהלך ולמנכ"ל הרשות הלאומי אזרחי שר שלום ג'רבי. אין לי ספק שבשנים הבאות נראה גידול כמותי ואיכותי של מתנדבי השירות הלאומי מכלל האוכלוסיות ובכללם מהחברה החרדית".

שר-שלום ג׳רבי, מנכ''ל רשות השירות הלאומי-אזרחי, אמר "מדובר בתיקון טעות מצטערת שנעשתה עם חקיקת חוק השוויון בנטל, אשר פגעה בזכויות הכספיות של בוגרי השירות האזרחי. לאחר שהובאו בפניה הטענות ולאחר בירור שערכה, הקדישה ח"כ מועלם רפאלי את מיטב יכולתה על מנת לתקן את הטעות בהקדם האפשרי ואכן היום אושרה הצעת החוק בהובלתה בוועדת השרים, תוך שיתוף פעולה עם השר הממונה על השירות הלאומי אורי אריאל.

''רשות השירות הלאומי-אזרחי ממשיכה לפעול למען מתנדביה ומשרתיה ולשמירה על זכויותיהם ומעמדם", הוסיף ג'רבי.