ליברמן: מסלול המורות החיילות לא יסגר

בעקבות ההחלטה "המסלול הירוק" של מורות חיילות, הכולל 53 תקנים בלבד, לא יסגר. בכך תשתנה ההחלטה שהתקבלה בנושא לפני קרוב לשנה.

ידידיה בן אור , כ"ג בשבט תשע"ז

שינה החלטה. ליברמן
שינה החלטה. ליברמן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

משרד הביטחון החליט להפוך את ההחלטה בעניין סגירת מסלול המורות בגופים הירוקים ובכך הפך את החלטת שר הביטחון הקודם בנושא.

בדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה היום, הובאה הצעת חוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) שנועדה לעגן בחוק את התקנים עבור המסלול.

בהתאם לסיכום מוקדם, הודיע בדיון השר זאב אלקין על כוונת שר משרד הביטחון לתקן את הצו בשבועות הקרובים ובכך לשמר את פעילות המסלול. השלמת התיקון דורשת את אישורה של ועדת חוץ וביטחון, והכוונה היא להביא את ההחלטה לדיון עוד במושב הנוכחי.

הרקע לדברים הוא החלטת ועדת חוץ וביטחון במרץ האחרון להיענות לדרישת הצבא לקיצוץ התקנים במסלול הירוק (שעומד על כ-53 מורות בלבד).

לאורך השנים, הצליחה ועדת חוץ וביטחון לסכל את התכנית לקיצוץ נוסף, אלא שבכנסת הנוכחית (אחר מינויו של אלקין לשר והעברת הוועדה לידיו של צחי הנגבי), אושרה ההחלטה ברוב דחוק, למורת רוחם של הח"כים והארגונים.

לטענת חברת הכנסת לביא, ההחלטה התקבלה במחטף פוליטי וללא דיון מעמיק, על רקע לחץ הצבא שעצר את המיון והגיוס ליחידה, ואיים בסגירתה הסופית אם בקשת הקיצוץ לא תאושר.

לפני מספר חודשים חברי הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) ובצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) יחד עם ח"כים נוספים הניחו הצעת חוק המבקשת לעגן את התקנים במסלול הירוק, וזו כדי למנוע מצב בו הדרכת הנוער תיוותר בידי בנות השירות הלאומי בלבד.

נציגי המאבק בארגונים מציינים כי דווקא חברי הכנסת הדתיים מחו על ההחלטה לסגור את המסלול שאם היה נסגר היה מותיר את תחום ההדרכות וידיעת הארץ רק לבנות השירות הלאומי שרובן דתיות: "דווקא חברי הכנסת הדתיים רצו שהתחום של הדרכות הטיולים יישאר במגזר הדתי אלא יהיה שייך לכל המגזרים".

ח"כ לביא מסרה בתגובה, "זהו ניצחון ענק לכולם: לצה"ל, לארגוני הטבע והסביבה, למורות החיילות, ולחברה הישראלית כולה. מערך המורות החיילות הוא מאבני היסוד שהופכים את צה"ל לצבא העם- כזה ששומר על גבולות הארץ בידו האחת, ומחנך לערכים ולאהבת הארץ בידו השנייה. מודה לשרים ליברמן, אלקין ושקד על המאמץ הממושך להצלת המסלול החשוב הזה. כעת חובתנו לפעול להשלים את המהלך בוועדת החוץ והביטחון עוד במושב הנוכחי כדי לאפשר פעילותו הסדירה".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הוסיף, "אני מברך את שר הביטחון ליברמן על היענותו לבקשת הרוב הגדול של חברי הכנסת להחזיר את המסלול הירוק של המורות החיילות ולאפשר את הצבתן בתחום ידיעת הארץ. ביטול המסלול הירוק על ידי בוגי יעלון השאיר את תחום ידיעת הארץ לבנות שירות לאומי דתיות בלבד והדיר ממנו את הציבור החילוני. זה יצר מצב אבסורדי שלא ניתן היה להשלים איתו ואני שמח על התיקון החשוב שח"כ עליזה לביא ואנוכי הצלחנו להוביל".

ירון רוזנטל מנהל בית ספר שדה כפר עציון שהיה בין יוזמי המאבק ברך על ההחלטה: "מסלול המורות החיילות הוא אחד המסלולים החשובים ביותר. במשך השנים העסקנו בבית הספר עשרות רבות של מורות חיילות, הדרכת המורות החיילות המגיעות במדי צה״ל להדריך את תלמידי ותלמידות בתי הספר רק מגדילה את המוטיבציה בפני המועמדים לגיוס. הן הפנים של צה"ל בפני הדור הצעיר, אנחנו מאוד שמחים שהמאבק הצליח ורוצים להודות לחברי הכנסת לביא וסמוטריץ על הצעת החוק ולשרים ליברמן זאב אלקין ואיילת שקד וסגן שר הביטחון שעמדו מאחורינו והיו הכוח המניע של החלטת שר הביטחון".