העסק המצליח של רזאל

מנכש העשבים ואיך מגלגלים עסק מצליח, אזהרת שמיעה לשיר מאיים וחד במיוחד, כדורי אש ומפלי מים והכוכב שנולד בלי 'כוכב נולד'.

עוזיאל סבתו , כ"ג בשבט תשע"ז | עודכן: 10:59

עסקים
עסקים
צילום: shutterstock

זה העסק שלנו | אהרון רזאל | חדשיר

אהרון רזאל מתבגר.

הוא כבר לא ההוא עם הגיטרה, הוא פסנתרן, מנצח. הוא לא מרושל עם פאות מסורבלות, הוא אמן עם תמונת יח"צ מוקפדת. הוא מתזמר מדופלם. את השירים שלו לא תמצאו בחוברת שירים למתחילים, הוא בספרי השירים לקומזיצים המתקדמים.

אבל הבערה אותה בערה. אם בעבר בער רזאל לסנה הבוער, לזמן הגאולה, לקודש. היום הוא בוער לתורה. ונמאס לו לתרץ את עצמו.

אתם קבעתם את מושבכם בבניינים גבוהים בתל אביב, במשרדים אפרוריים בהרצליה, יופי. אני קבעתי את מושבי בבית המדרש הירושלמי. ואני לא מתנצל על כך.

במקרה או שלא המסר התורני אך הקליל, ועם זאת הישיר שלו, ניכש לו את העשבים וסלל לו את הכביש לקריירה מוצלחת, שאחרי שנים של שקיעה במלחמת הישרדות מוזיקלית בין כוכבי גלגל"צ החדשים, החזירה אותו לגדלותו ודווקא מול קהל הבית – הדתיים והחרדים.

אין ערב שבו רזאל לא מופיע – חנוכת בתי כנסת, דינרים לישיבות, ערבי תרבות תורנית – תמיד הוא שם. וכמה ש'קבעתי' קבע את מקומו כזמר הישיבות שכולם מבסוטים עליו – התלמידים, הרבנים, ההורים והבנק - את העסק צריך להמשיך ולגלגל. וזה בא בדמות החדשיר 'זה העסק שלנו'.

השיר החדש לא שונה מקודמיו, בעיקר קודמו – 'דעתי עליה' (על התורה הקדושה). שיר אהבה נוסף לתורה. מעין תשובת הנגד לנהרות שירי האהבה הקולחים. נהר המיטהר של אהרון המספר על התורה, על בית המדרש שוקק החיים, המרווה ומאהיב 'על הדרך' את כולנו.

אז על מה כולם שרים? הרבה עסקים יש, הרבה נושאים טובים יותר וטובים פחות, אבל אין ספק שהעסק של רזאל הוא המוצלח מכולם. עסק התורה, העסק שלנו.

שלום | גילי שושן | חדשיר וקליפ

פחד.

זה הדבר הראשון שעלה לי כששמעתי את השיר של גילי, ועוד יותר כשראיתי את הקליפ.

נתחיל בלחן הבאמת בסדר גמור, אפילו מושך. אבל המילים – הרגשתי מסוחרר במערבולת של ספרי קבלה, פילוסופיה וערכים מפוזרים מתוך 'אבן שושן' מרחפים סביב. המון מושגים, פתגמים ואמרות שכנראה קשורים זה לזה (אחרת לא היו סבוכים יחד באותו השיר), אני באמת לא יודע, לא הצלחתי להקשיב בנחת. הייתי עסוק בכדורי האש, במפלי המים, בכוכבים, בדמויות ובתנועות המאיימות שרצו בקליפ היפהפה והמפחיד הזה.

קולו של גילי דרמטי, יציב, עמוק, מאיים, קשוח, קרייני. ובשילוב המסרים החדים שחודרים עמוק מידיי הגעתי פחות לשיר ויותר לשיחת מוסר כואבת. זה לא אומר שהשיר לא טוב, השיר עשוי בדיוק כפי שיוצריו רצו. רק אזהרת שמיעה - בואו אליו מוכנים. פתוחים. ובסוף ההאזנה קחו כמה דקות לעכל לפני שתמשיכו בחייכם העליזים.

לא מבינה | משה נריה כורסיה | חדשיר

העולם שייך לצעירים, תראו מה זה. רק בן 25 ואיזה שיר!

הזמר האלמוני שמשיק כבר חדשיר שני נשמע כמו בוגר תכנית ריאליטי מוזיקלית, אבל למעשה הוא בונה בדיוק בשירים אלו את הקריירה המוזיקלית הראשונה שלו. אמנם נושאי השירים, המילים, גוון הקול והלחן קצת בנליים לאזורנו, אבל בנליים מהסוג שאוהבים. מוזיקה ישראלית של 'טדי הפקות', רק שהוא עלה עליה לבד. כוכב שנולד בלי 'כוכב נולד'.

אם בגיל הזה הוא כבר מפיק יצירות ברמה כזו, אני מאחל לו עתיד ורוד במיוחד ברשת ג'.