"השתלטתי על החדר הסמוך לראש הממשלה"

ראש המל"ל (המטה לביטחון לאומי) לשעבר, פרופ' עוזי ארד, מספר על יחסו האמביוולנטי של ראש הממשלה נתניהו למוסד שהקים.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ד בשבט תשע"ז

ב-2008 התחולל השינוי. ארד
ב-2008 התחולל השינוי. ארד
צילום: באדיבות אחוזת בית הכרם

ראש המל"ל (המטה לביטחון לאומי) לשעבר, פרופ' עוזי ארד, התארח בבימת החודש של בית הדיור המוגן אחוזת בית הכרם.

ארד התייחס בדבריו לוויכוח שניטש בינו לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו בנוגע לחיזוקו של המל"ל.

"נתניהו הקים את הגוף ב-1999 ולאחר 10 שנים שדרג וחיזק גוף זה. יש לו זכויות בקיומו של המל"ל יותר מכל ראש ממשלה אחר".

"עם זאת, ליבו חצוי, הוא רוצה יועץ לביטחון לאומי, אך הוא לא מעוניין בארגון חזק. על רקע זה היה הריב הגדול בינינו, אני דחפתי לחיזוק המל"ל והוא עשה ההיפך", טען ארד.

ארד התייחס לסיבות שהמל"ל וגופים דומים לא הוקמו בישראל במשך עשרות שנים. "בכל מדינה יש מנגנון של אנשי מקצוע, בעלי ידע וניסיון הצמודים לעומד בראשה. הצוות משתתף ומסייע בדיונים חשובים, בקבלת החלטות ובניהול משברים. המל"ל לא קם בישראל במשך חמישה עשורים בשל התנגדויות חריפות. במשך 20 שנה ראש ממשלת ישראל היה רוב הזמן גם שר הביטחון ומערכת הביטחון הייתה כפופה לו. המחדלים החלו כאשר התפקיד פוצל ושר הביטחון לא היה ראש הממשלה. לרשות שר הביטחון עמדה שורה של אנשי מקצוע, יועצים וצוות גדול ואילו ראש הממשלה הפך לגלמוד". הפרדוקס הזה, לדברי ארד, הביא להתחזקות הקולות הקוראים להקמת המל"ל.

ארד סיפר כי המל"ל הוקם בעקבות החלטת הממשלה, בראשות האלוף דוד עברי. "השפעת המל"ל על עבודת ראש הממשלה הייתה חסרה מאוד מתוך החשש של ראשי הממשלות לוותר על סמכויות. במשך 8 שנים ראשי המל"ל עזבו לפני תום כהונתם. ממוצע הכהונה של ראשי המל"ל בתחילה היה פחות משנה וחצי. דוד עברי עזב את התפקיד כעבור 9 חודשים בלבד. ב-2008 התחולל השינוי שחיזק את המל"ל ואת ראשיה".

לדבריו, "בתקופת כהונתי כראש המל"ל ביצעתי מהלך חשוב שהכניס את המל"ל לתוך העשייה בזכות המעבר מרמת השרון לירושלים. ביום בו ראש הממשלה אולמרט ואנשיו עזבו השתלטתי על החדר הסמוך לראש הממשלה. המהלך הזה היה חשוב כיוון שההשפעה של המל"ל צונחת ככל שעולה המרחק הפיזי מראש הממשלה".