"הכנסנו מצלמות, נעשה ביקורי פתע"

השר ליצמן על ההתעללות בקשישים בבית האבות בחיפה: "עשינו ביקורים וכלפי חוץ הבניין יפה והאוכל נקי, לא ידענו מה היה בפנים".

חזקי ברוך , כ"ד בשבט תשע"ז

יעקב ליצמן
יעקב ליצמן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

במליאת הכנסת נערך אחר הצהריים (שני) דיון בנושא אלימות כלפי קשישים, בעקבות חשיפת ההתעללות בקשישים בבית אבות בחיפה.

שר הבריאות יעקב ליצמן הביע זעזוע מהתיעוד שנחשף בערוץ 2. ''זה שעון מעורר למשרד הבריאות", אמר. "עשינו ביקורים ופיקוח וכלפי חוץ הבניין יפה והאוכל נקי, אבל לא ידענו מה היה בפנים. אני לוקח אחריות. התחלנו לבדוק את הפיקוח וצריך לדעת מה היה. אני מברך על התחקיר".

ליצמן סיפר, ''נתתי הוראה להכניס מצלמות לכל בתי האבות ובתי החולים לחולי נפש. עשינו הלילה ביקורי פתע ונמשיך עם זה. מנהל המוסד התפטר ופיטרנו עוד אנשים ואולי יהיה עוד מעצרים. הפתרון הממלכתי פותר חצי בעיות במיידי כי חצי מהאנשים יהיו בבית ויטופלו בבית".

שר הבריאות הבטיח להיאבק על סיעוד ממלכתי, "היתה לי שיחה רצינית עם שר האוצר לפני שמונה ימים. אין מנוס שלא יהיה סיעוד ממלכתי. אמרתי ואני לא חוזר בי - אם אצטרך אני אאיים בפרישה".

מוקדם יותר היום התייחס שר האוצר משה כחלון להתעללות בקשישים. בפתח ישיבת סיעת ''כולנו'' אמר כחלון: "כמו כל עם ישראל גם אני הזדעזעתי לראות בימים האחרונים תחקירים ופרסומים על התעללויות בקשישים חסרי ישע. 'כבד את אביך ואת אימך' זאת לא המלצה, זה ציווי שחל על כולנו".

לדבריו, "כשראיתי את התחקיר דמיינתי שהוא מכה את אמא שלי. כל אחד ואחת מאיתנו, גם המנהיגים, גם אזרחי מדינת ישראל וגם השופטים צריכים להרגיש כאילו הפושעים הכו את ההורים שלהם ולהתייחס לזה בדיוק באותה צורה".

"כשר האוצר של מדינת ישראל אני אומר היום והודעתי גם לשרים הרלוונטיים - לא יחסרו תקציבים בכדי לייצר פיקוח והרתעה", ציין כחלון.

שר האוצר הוסיף, "הגיע הזמן שיידע כל מי שפוגע בחסרי ישע שהוא ישלם את המחיר הכבד והכואב ביותר. אני פונה לגורמי האכיפה והגורמים השיפוטיים –להכות בפושעים האכזריים עד שהיד תכאב. החובה שלנו כממשלה לגדוע את התופעה הזאת. אנחנו חייבים את זה להורים שלנו וחייבים את זה לעצמנו".