הפקות חדשות בתיאטרון מלנקי

מלנקי הוא תיאטרון דו-לשוני, המעלה הפקות בעברית וברוסית, שהוזמנו בשנים האחרונות למגוון פסטיבלים ברחבי העולם.

קובי פינקלר , כ"ד בשבט תשע"ז

תיאטרון מלנקי
תיאטרון מלנקי
צילום: אולג פלסטייב

ספק אם מישהו מהגולשים, קוראים, שמע אי פעם את המילה מלנקי. בוודאי עם צמד המילים תיאטרון מלנקי ("קטן" ברוסית).

אז זהו, יש דבר כזה והוא חוגג 20 שנה עם הפקות חדשות – "משפחת טוט" המבוסס על מחזהו של אישטוואן אֶרְקֵן, "צמח" – הצגה לזכרו של נחום צמח, "אליס והקרקס הישן" הצגה קרקסית לכל המשפחה, ו"היהודי הנצחי" מאת דוד פינסקי, מגדולי המחזאים היהודים של המאה ה-20.

תיאטרון מלנקי הוא תיאטרון שמתמקד בהעלאה של קלאסיקות מתחומי התיאטרון והספרות לבמה בפרשנות מחודשת ועכשווית.

מלנקי הוא תיאטרון דו-לשוני, המעלה הפקות בעברית וברוסית, שהוזמנו בשנים האחרונות למגוון פסטיבלים ברחבי העולם. לאחר שנתיים בהן נערכו בתיאטרון שינויים ונסגר גרעון תקציבי, חוגג התיאטרון את השנה ה-20 להקמתו באנרגיה רעננה ומחודשת, במטרה להעניק לקהל הישראלי והבינלאומי תיאטרון שלא חושש לגעת בפסגות אינטלקטואליות ולאתגר את צופיו.

התיאטרון ימשיך להציג את ההפקות שרצות כיום בעברית וברוסית, וכן יעלה הפקות במגוון פסטיבלים ברחבי העולם – ביניהם פסטיבל שייקספיר בהונגריה, פסטיבל תיאטרון בסנקט פטרבורג ועוד.

בין ההצגות החדשות השנה:

"משפחת טוט"

בכפר רגוע ופסטורלי, מופיע יום אחד קפטן ווארו לממש חופשה שזכה בה מחזית המלחמה. הקפטן מתארח אצל משפחת טוט החביבה, אשר בנה משמש כפקוד של הקפטן בצבא. לאורך שהותו, נוכחותו של הקפטן מתחילה לטלטל, להפוך ולטשטש את המציאות בה חיה משפחת טוט, ולהוביל את אותה אל קצה גבול היכולת.

מבוסס על סיפור מאת אישטוואן אֶרְקֵן ,(1912-1979) סופר הונגרי מוערך ועטור פרסים, שחיבר מחזות, סיפורים ורומנים אשר נודעו באופיים הגרוטסקי, ונחשב לגדול המחזאים של תיאטרון האבסורד בארצו.

"צמח"

הצגת סייטספסיפיק (Site Specific) לזכרו של נחום צמח– המייסד של תיאטרון הבימה ומחיה השפה העברית בתיאטרון, לרגל 100 שנים לתיאטרון הבימה. במסגרת ההצגה, שתתקיים מחוץ לאולמות התיאטרון, סביב המבנה של תיאטרון הבימה– יסתובב מספר מוגבל של צופים עם אוזניות, ויפגוש בדמויות שונות.

"אליס והקרקס הישן"

הצגת ליצנים לכל המשפחה. ילדה מקבלת ליום הולדתה שתי מתנות – טלפון חכם, וקופסה עם ליצנים ומשחקים "של פעם". כאשר היא מביעה חוסר עניין בקופסת המשחקים, מתערבים הליצנים מהקופסה בחייה, מקלקלים לה את הסמארטפון ומחיים בפניה את העולם המופלא של הקרקס. היכרות עם קסמם של ליצנות וקרקס המיועדת עבור הקהל הצעיר.

"היהודי הנצחי"

עבודת "מעבדה" אקספרימנטלית על המחזה "היהודי הנצחי" מאת דוד פינסקי, מגדולי המחזאים היהודים של המאה ה-20. טרגדיה יהודית וירטואוזית, כמעט יוונית קלאסית בהוויתה, ללא פשרות סגנוניות.

וזה רק חלק קטן (מלנקי) מתוכנית השנה. חשוב לדעת גם עליהם.