השוטרים עזרו למורחקת לרוקן את הבית

נגד האישה הוצא צו הרחקה בשל איומים ברצח. היא הגיעה בליווי שוטרים לקחת דברים חיוניים מהדירה אבל נטלה שלל רב בסיועם.

גיל רונן , כ"ו בשבט תשע"ז

השוטרים מרוקנים את הדירה
השוטרים מרוקנים את הדירה
מתוך המצלמות

נגד אישה מאזור ירושלים הוצא צו הרחקה בשל איומים ברצח על בעלה דאז, במהלך הליכי גירושין. היא הגיעה לביתם בליווי שוטרים בכדי לקחת דברים מהדירה אבל התחילה לרוקן את הדירה.

תיעוד ממצלמה נסתרת שהתקין הבעל מראה כיצד השוטרים לא עומדים בלחץ ובהתעקשות של האישה ומאשרים לה לחרוג מהמותר ולרוקן את הבית מחלק ניכר מתכולתו. זאת ועוד, השוטרים עצמם מתגייסים לסייע לאישה, שנעזרה גם בחברותיה ובמוביל בשם ג'מיל, להעביר את השידות למשאית ההובלה.

"מבחינת החוק, היו אמורים לאפשר לה לקחת את הבגדים שלה ושל הילדים, וזהו", אומר הגרוש. "לעניין הזה, השוטר אומר לה ממש בהתחלה של ההקלטה שהיא יכולה לקחת רק דברים 'נחוצים' היא עונה לו 'כבר לקחתי הכל'. בשלב זה הוא היה אמור להגיד לה לצאת וללכת."

שלל בשווי 100,000 שקלים

השוטר אמר לאישה שקיבל הנחיה ממפקדו לסיים את השהייה בבית בעשר דקות. בפועל, ריקון הבית ארך כ-45 דקות. לדברי הגרוש, האישה ניצלה את ההזדמנות בכדי לקחת כסף מזומן, זהב, תכשיטים, אוסף מטבעות נדירים, שישה שעונים, שידות, מיטה, כמעט את כל כלי המטבח, וכל הסדינים.

מדובר בשלל בשווי של 90,000 או 100,000 שקלים, לדבריו.

המשטרה היתה אמורה לתאם איתו את הגעת האישה אבל "בכלל לא אמרו לי שהם מגיעים ולא הזמינו אותי לשם להיות נוכח, כנדרש בחוק", הוא מוסיף. "נודע לי על זה מהשכנים".

במהלך ריקון הבית מתכולתו מתווכחת האישה עם השוטר ואומרת לו ליצור קשר עם קצין האלימות במשפחה בתחנה, "חזני".

הגרוש הוא "מידד", שם בדוי, עליו דיווחנו בעבר. האישה הגישה נגדו עד היום 15 תלונות שווא אך לא נענשה. צו ההרחקה נגד האישה הוצא זמן קצר לאחר שאיימה על מידד בשיחת טלפון רצופה בקללות וביטויים קשים ביותר:

ביקשנו תגובה ממשטרת ירושלים לגבי המקרה. מידד, מצידו, מתכוון לתבוע את המשטרה לאחר שלדבריו פנה בתלונה למחלקה לחקירות שוטרים, אך זו "לא עשתה כלום".

פעילי זכויות גברים מסבירים כי התנהלות המשטרה אופיינית לעידן הפמיניזם הרדיקלי: השוטרים חוששים מארגוני הנשים ולכן לא מתעמתים עם נשים מתגרשות ומכופפים למענן את החוק לא פעם.

בינתיים ממשיכות חברות כנסת פמיניסטיות לחוקק חוקים המגבילים את שיקול הדעת של שוטרים בטיפול בתלונות על אלימות במשפחה. שלשום (שני) אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק למניעת אלימות במשפחה (תיקון מס' 16), של חברות הכנסת זהבה גלאון, שולי מועלם ואחרות. החוק קובע שהחלטה שלא לעצור אדם המפר צו הגנה תתקבל רק על ידי הקצין הממונה על החקירות בתחנת המשטרה ותעשה בכתב ובצירוף נימוקים.

מתוך גליון התלונות נגד מידד
צילום: מידד