תופעה: בורחים מטראמפ לקנדה

עליה חדה במספר המהגרים המנסים לעבור את הגבול מארה"ב לקנדה – בתקווה לקבל שם מעמד של פליטים.

גיא כהן , כ"ז בשבט תשע"ז

משטרת קנדה
משטרת קנדה
צילום: Mark Blinch, רויטרס

בחודשים האחרונים חלה עליה חדה במספר המהגרים הלא-חוקיים המנסים לחצות את הגבול מארה"ב לקנדה – בתקווה לקבל שם מעמד של פליטים.

התופעה מיוחסת לחשש של המהגרים מפני מדיניות ההגירה הנוקשה של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ.

על פי דיווח ברשת "פוקס ניוז", חלק מהמסתננים שחוצים את הגבול רגלית, ולפעמים עושים זאת עם ילדיהם, כולל תינוקות. הם חוששים להיעצר בנקודות המעבר החוקיות משום שעל פי אמנה בינלאומית הקרויה "הסכם המדינה השלישית הבטוחה", מרבית המהגרים מחויבים לבקש מעמד של פליטים במדינה הראשונה אליה הגיעו לאחר שעזבו את מולדתם. מסתננים אחרים חוצים את הגבול במונית ואז מתייצבים ומבקשים מעמד של פליטים.

מעדיפים את טרודו

סוכנות שירותי הגבולות הקנדית דיווחה כי מאז נובמבר, יותר מ-1,400 בני אדם הגישו בקשות בנקודות המעבר על הגבול עם ארה"ב. המספר הזה גבוה יותר מסך כל הבקשות שהוגשו ב-2015 – למרות שמדובר בחודשי החורף, בהם תנאי המעבר קשים יותר.

"בדרך כלל, חודשי החורף הם תקופה שקטה, אבל ראינו שההתגברות חלה בחודשים האלה, למרות זאת", אמר קייל ארצ'מבול, מנתח מודיעין פשיעה במשטרה הרכובה הקנדית. "חלק מהם מגיעים כשהם לבושים טוב למדי, אבל אחרים לא, וחלקם סבלו לעתים מחשיפה לקור".

פעילי הגירה מצביעים על ההבדל בין גישתו של טראמפ להגירה לבין זו של ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, שמקבל את המהגרים בזרועות פתוחות. "אנשים מחוסרי מעמד בארה"ב חוששים להיעצר ולהישלח בחזרה לארצות המוצא שלהם", הסבירה עו"ד סטפני הדפילד. "רוב האנשים האלה פוחדים --- ובצדק – לסבול מרדיפה אם יישלחו בחזרה. אז אין להם ברירה אלא לפנות לקנדה לקבלת מעמד פליטים".

הרשויות בקנדה נערכות לאפשרות של גידול נוסף במספר המסתננים בחודשי הקיץ.