4.5 שנות מאסר לרב מצגר

בית המשפט דחה את הסדר הטיעון עליו הסכימו שני הצדדים והחמיר בעונשו של הרב הראשי לשעבר שהורשע בקבלת שוחד.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז בשבט תשע"ז

הרב יונה מצגר בכניסה לבית המשפט. ארכיון
הרב יונה מצגר בכניסה לבית המשפט. ארכיון
צילום: פלאש 90

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, משה יועד הכהן, גזר עונש של ארבע שנות מאסר וחצי על הרב הראשי לישראל לשעבר, יונה מצגר, שהודה בשורה של עבירות שוחד במסגרת הסדר טיעון.

השופט לא קיבל את הסדר הטיעון לעניין העונש, בו הוסכם כי על הרב מצגר יגזרו שלוש שנות מאסר וחצי, והחמיר בעונש המאסר שנגזר על הרב מצגר.

כחלק מעסקת הטיעון הוגש נגד הרב מצגר כתב אישום מתוקן, בו נטען כי הרב מצגר ביצע במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל, עבירות רבות ובהן לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, ועבירות מס, תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם. כמו כן במהלך חקירת התיק ביצע הרב מצגר עבירות של שיבוש מהלכי משפט.

לקריאת כתב האישום המתוקן המלא לחץ כאן

במהלך ביצוע העבירות וכתוצאה מהן, קיבל הרב שוחד בסך כולל של כ-5 מיליון ש''ח ומתוכם נטל לכיסו סך של כ-3 מיליון ש''ח, לאחר שהתחלק בכספי השוחד עם נהגו, ששימש כשליחו לקבלת כספי העבירות. שאר הכסף עבר לנהגו. כתב האישום המתוקן כולל שישה אישומים בהם מואשם הרב מצגר.

בגזר הדין ציין השופט, "אני סבור כי העונש שהיה ראוי לגזור לנאשם, בתוך המתחם שקבעתי לעיל, אלמלא הסדר הטיעון , עומד על 7 שנות מאסר בפועל".

השופט הוסיף, "אין בידי לאשר את ההסדר שאליו הגיעו הצדדים, בכל הנוגע לקביעת עונש המאסר. זאת בשל נסיבותיהם החמורות והמסלידות של העבירות בהן הורשע ובשל מאפייניהן. כעולה מהן קיים הנאשם, תוך שימוש בתפקידו הציבורי הרם ובמעמד, בהשפעה ובקשרים שהקנה לו, מעין 'מיזם עסקי' מסועף ושיטתי שהתמשך לאורך שנים, שמטרתו קבלת שלמונים בסכומים גבוהים מגורמים שונים ומגוונים".