יש לחינוך הדתי סיבה לחשוש

"החינוך הממלכתי (דתי) הופך להיות תורני, בדלני, מסתגר, מה המשמעות של זה? שהם לומדים יותר לימודי קודש", אמר בעבר שמואל אבואב.

אבישי גרינצייג , כ"ז בשבט תשע"ז | עודכן: 14:55

לחינוך הדתי יש סיבה לחשוש. אבואב
לחינוך הדתי יש סיבה לחשוש. אבואב
צילום: עצמי

שר החינוך נפתלי בנט הודיע השבוע (ג') על מינויו של שמואל אבואב לתפקיד מנכ"ל משרד החינוך.

אבואב יחליף את מיכל כהן, שהודיעה השבוע על רצונה לפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד. זו תהיה הקדנציה השנייה של אבואב בתפקיד, לאחר שכיהן כמנכ"ל המשרד בתקופת כהונתה של יולי תמיר כשרת החינוך בממשלת אולמרט.

אם לשפוט על פי התבטאויות העבר של אבואב, יש לחינוך הדתי סיבה לחשוש. לפני ארבע שנים כתב אבואב טור בעיתון 'הארץ' תחת הכותרת "הקיצונים משתלטים בחסות החשיכה". בטור סיפר אבואב שבתקופת כהונתו כמנכ"ל המשרד נחשף לסכנה בהקצנה הדתית של החמ"ד. לדבריו, ראשי החמ"ד מספרים לו שההורים בחמ"ד דורשים להפריד בין הבנים לבנות כבר בגיל היסודי, ודורשים תוספת תקציב לשעות קודש על חשבון לימודי חול. "ההקצנה אינה נשענת על תמיכה אמיתית מצד ההורים. היא מתבצעת כמעט בחשיכה, כמעט בגניבה, ותמיד מתוך עימותים עם הורים, המגלים מאוחר מדי את מה שהוחלט והוצא אל הפועל מתחת לאפם".

בריאיון אחר שנערך עמו בטלוויזיה החינוכית, טען אבוהב כי "החינוך הממלכתי (דתי) הופך להיות תורני, בדלני, מסתגר, מה המשמעות של זה? שהם לומדים יותר לימודי קודש". לדבריו באותו ריאיון מדובר במגמה מכוונת של גורמים דתיים קיצוניים: "הם נכנסים לבתי הספר, הם מביאים איתם את הרוח של ההתחרדות, של ההעמקה, של הלימוד התורני על חשבון הלימוד הכללי. יוצרים להורים בהיקף הרחב בעייתיות בלתי רגילה".

סמוטריץ' נגד התוכנית בנושא הלהט"ב

בתוך כך פרסם השבוע משרד החינוך קול קורא לתקצוב מוסדות חינוך בעבור "מפגשים העוסקים בנטייה מינית ובזהות מגדרית". מטרת המפגשים כפי שנכתב בקול הקורא היא "הכרה של התלמידים והצוות החינוכי בעובדה כי תופעת הלהט"בים איננה סטייה או מחלה".

הלגיטימציה לדרך החיים של הלהט"בים עוררה תרעומת בקרב בכירים בציונות הדתית. בשיחה עם 'בשבע' מתח ח"כ בצלאל סמוטריץ מהבית היהודי ביקורת חריפה על המהלך: "אין לי אלא להצר על כך שמשרד החינוך נכנע לרוחות הרעות שמנשבות בחברה הישראלית ופוגעות בערכי המשפחה, שהם מאבני היסוד הבסיסיות ביותר של עם ישראל. מערכת החינוך במדינה היהודית צריכה לחנך לערכים יהודיים ולא לערכים שמנוגדים להם במאה ושמונים מעלות.

"הגיע הזמן שנפסיק להתבייש בעולם הערכים היהודי והנצחי שלנו ולהיכנע לאופנות חולפות, גם אם הן ארוזות בעטיפה נוצצת ונאורה. אין שום דבר מתקדם ושום דבר נאור בהחרבת מוסד המשפחה ובפגיעה בקדושת התא המשפחתי. קשה לברוח מהתחושה שההסברה המדוברת היא חלק מהניסיונות שנעשים בשנים האחרונות להעניק לגיטימציה לאורח החיים הזה, לגיטימציה שעלולה להעצים את ממדי התופעה ואת הנזקים הערכיים והחברתיים שהיא גורמת. לא ראוי גם לנצל את העובדה שתלמידי בתי הספר הם קהל שבוי ולהחדיר להם דרך מערכת החינוך ערכים מעוותים שהם לכל הפחות שנויים במחלוקת. אני קורא לשר החינוך לבטל את התקצוב האמור ולהגביר באופן משמעותי את החינוך לערכי המשפחה והצניעות במערכת החינוך", הוסיף סמוטריץ'.

תגובת משרד החינוך: ״מנכ״ל משרד החינוך הנכנס שמואל אבואב הפגין יחס חם ואוהד כלפי החינוך הממלכתי-דתי, הוא הוכיח זאת במעשים גם בזמן כהונתו כמנכ״ל משרד החינוך בעבר. השר בנט ומר אבואב יובילו גם את החינוך הממלכתי הדתי קדימה בשנים הקרובות, ההצלחה תימדד במעשים ולא בדיבורים״.