"תגיד לי מה החלום שלך - ונגשים אותו"

עינב כהן מנכ"ל פורטל 'ישראל בורסה' בראיון על שוק ההון בישראל ובעולם.

תוכן שיווקי , כ"ז בשבט תשע"ז | עודכן: 09:02

עינב כהן
עינב כהן
צילום: עצמי

שוק ההון תמיד נתפס בעיני רבים מהציבור כהשקעה מסוכנת.

רבים מעדיפים להתרחק מזה ולא להסתכן, אבל מנכ"ל פורטל ''ישראל בורסה'', ומחבר הספר "סודות הבורסה", עינב כהן, דווקא מסביר שמי שרוצה להתבסס כלכלית ואפילו להתעשר- חייב לעסוק בתחום, ואם עובדים בצורה מדוייקת- הסיכון הרבה יותר קטן ממה שנדמה.

עינב, אנשים רבים איבדו את מיטב כספם בנפילות בבורסה. איך אתה אומר שזה לא מסוכן?

"זה עניין שצריך לעשות בו סדר אחת ולתמיד. גם להדליק אש זה מסוכן. אבל אם אתה יודע להשתמש בו- אתה תשלוט בו. הוא יחמם אותך. לך תעשה מחקר על מרבית האנשים העשירים בעולם ותראה שאת רוב הונם הם עשו בבורסה. אז איך זה? הם פשוט יודעים לשלוט ולנהל את ההשקעות שלהם.

''מי שלא יודע מה הוא עושה, קונה ומוכר מניות בעקבות המלצות וכותרות עיתונים-ככה זה ייראה. וזה רוב האוכלוסייה. המעט שיודעים את שפת שוק ההון- עושים על הגב שלהם את המיליארדים".

שפת שוק ההון?

"בדיוק. לשוק ההון יש שפה משלו. אל תטעה. לא מדובר בשפה הכלכלית ולא מדובר בשפה תקשורתית. יש סדר והיגיון במסחר בבורסה. אם תדע את ההיגיון ותבין את השפה- יש לך יהלום ביד. וזה מה שאני מלמד את התלמידים שלי- את השפה הספציפית לשוק הזה".

כוח עולה בלימוד השקעות

כיום בתי ספר לשוק ההון צצים כפטריות אחרי הגשם, עינב כהן הנו מהמורים הוותיקים שיש בתחום, עם שיטה ללימודי שוק ההון בסדרה של 5 מפגשים אישיים שבו הוא ממקד את הלימוד בעזרת פורמולה שפיתח ללימוד השקעות שנקראת "אג'ימה טריידר".

עינב, מה פירוש הביטוי אג'ימה טריידר?

''במשפט הזה טמון השורש של השיטה שאני מלמד. אג'ימה זה להתחיל קרב ביפנית. אבל זה לא רק להתחיל, אלא גם להמשיך''.

תוכל לפרט?

"כשתלמיד שלי בא ללמוד, אני קודם כל שואל אותו מה החלום שלו. כמה עולה להגשים אותו. ומלמד אותו איך להגשים את החלום בעזרת שוק ההון. אני לא אוהב הגדרות כלליות כמו- 'אני רוצה מלא כסף', 'אני רוצה להיות מסודר', כי ההגדרות האלה יהפכו אותו לעבד לכסף. אין לזה סוף. המטרה שלי- להגשים חלום מוגדר עם סכום מוגדר שמאותו רגע שהגעתי למטרה- אני לוקח את הכסף ומגשים את החלום. אח"כ יכול להיות חלום חדש אבל גם הוא יוגדר מספרית''.

מעניין. ואתה אף פעם לא מפסיד?

"ברור שכן. אבל סטטיסטית, דרך השיטה שלי- ההפסדים מעטים. הסיבה היא נורא פשוטה- יש לי שיטה מנצחת שאי אפשר להתווכח איתה.צריך רק לבוא ולראות ולהבין.

''מגיעים אליי תלמידים סקפטיים,אני אומר להם בתחילת השיעור הראשון שכבר בסוף השיעור הם ידבקו לקיר מההלם. הם צוחקים, אבל בפועל תמיד בסוף השיעור הם נדבקים לקיר, ואני זה שצוחק.
יש כאלה שלא מאמינים למה שהם לומדים, אומרים לי- 'עשית לנו איזה טריק לבלבל אותנו'. אני אומר להם-לכו הביתה,תבדקו את השיטה בעצמכם,אם היא לא מחזיקה מים-בואו קחו את הכסף בחזרה.
אחרי שבוע, הם מגיעים אליי מחוייכים ואומרים-וואלה צדקת, אין לנו מושג איך עשית את זה".

אז איך בעצם עשית את זה?

"הייתי עיתונאי כלכלי המון שנים, חיפשתי שיטה מנצחת וניסיתי כל הזמן להתמקד בתוכן הכלכלי, זה לא הצליח בהסתברות גבוהה, אח"כ עברתי לכל מיני שיטות אחרות נפוצות-גם זה לא החזיק מים.
באיזה שהוא שלב אמרתי לעצמי-או שאני מוצא את הנקודה להרוויח ובענק, או שאני עוזב את זה לתחום אחר. חקרתי במשך שנים, עד שהגעתי לנוסחה שאותה אני מלמד כבר 8 שנים".

אתה מלמד רק בשיעורים פרטיים, למה לא בקבוצות?

"עד שנת 2011, לימדתי בקבוצות גדולות. זה לא הולך. כל אחד בא מרקע שונה ויכולות שונות וצריך כל אחד לבדוק את הרקע והרצונות. העניין של החלום של הבן אדם מאד מוביל אותי ואני מנסה לדייק אותו בהגשמת חלומותיו וזה אפשר לעשות רק ע"י סדרה של 5 שיעורים פרטיים ממוקדים מאד בלי בזבוזי זמן מיותרים.

''תראה, מעולם לא היה לי תלמיד שלא יצא מאושר אחרי השיעורים האלה, זה אולי השינוי הכי דרמטי שאנשים עשו בחייהם ואני עומד מאחוריי מה שאני אומר".

סיפרת שאתה מגשים חלומות. איזה חלום הגשמת לעצמך?

"אני כותב מוסיקה, וכל פעם שאני עושה כמה השקעות טובות ומגיע לסכום מסויים מוגדר מראש, אני הולך להקליט סינגל באולפן. זה לא עסק זול, אבל אם אתה עובד בשיטת ה אג'ימה טריידר יש לך סיכוי טוב להקליט כמה אלבומים...".

ואי אפשר בלי לשאול, אם אתה יודע לעשות ככה כסף, מדוע אתה מלמד?

"הדבר הכי נורא שאני יכול לאחל לעצמי הוא להתרכז רק בעשיית כסף מול מסך מחשב. עזוב, תן לי גם לצאת החוצה ולפגוש אנשים. רבים מחבריי הטובים היו תלמידים שלי וחלקם עובדים איתי בעסק. כיף לא נורמלי".

ליצירת קשר 0507560642