השרים יאשרו: חופשת הלידה תוארך

חופשת הלידה תוארך בשבוע כבר במהלך שנת 2017. בעוד חצי שנה יוחלט האם להאריך בשבוע נוסף.

עדו בן פורת , כ"ט בשבט תשע"ז

רחל עזריה
רחל עזריה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת השרים לחקיקה תאשר מחר את הצעת החוק של יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ רחל עזריה (כולנו), ולפיה תוארך חופשת הלידה בשבוע נוסף כבר בשנת 2017, כאשר שבוע הארכה נוסף יבחן בחצי שנה הקרובה. כמו כן, יוענק סל הקלות ליולדות.

כיום חופשת לידה בישראל אורכת 14 שבועות ובה זכאית היולדת לדמי לידה של 100% בהתאם להכנסותיה בשלושת החודשים שקדמו ללידה. הפעם האחרונה שתקופת הלידה התארכה הייתה במאי 2007 ועד אז הייתה באורך של 12 שבועות. ברפורמה הנוכחית תוארך חופשת הלידה מ-14 שבועות ל-15 שבועות, כאשר הארכה נוספת ל-16 שבועות תיבחן בעוד כחצי שנה.

במסגרת התיקון יבוצעו מספר שינויים שיקלו על יולדות. כך לדוגמא, סטודנטיות שנאלצות לחזור ללימודים יוכלו לחלוק את התקופה עם האבות ברגע שמוסד הלימודים דורש מהן לחזור.

נוסף לכך, תינתן הנחה במעונות היום עבור הילדים הנמצאים במעון גם ליולדת שמאריכה עד חצי שנה את התקופה. התיקון נעשה כיוון שלאחר 14 שבועות חופשת לידה, האישה מוגדרת כאינה עובדת ולכן אינה זכאית להנחה במעונות היום.

שינוי משמעותי נוסף הוא השתתפות האבות בתקופה. כיום אחוזי המיצוי של אבות היוצאים לחופשת לידה כמעט אפסיים ועומדים על 0.4% בקרב האבות ולמעשה אינם מנוצלים כלל. במסגרת הרפורמה תבוטל ההתניה של מינימום שלושה שבועות לאב, ותצומצם למינימום של שבוע לגבר מה שיאפשר מיצוי גדול יותר וחלוקה שוויונית בתקופת ההורות.

הרפורמות הן פרי מסקנות צוות מומחים מייעץ לח"כ רחל עזריה אשר בחן את נושא חופשת הלידה בישראל. בצוות היו חברים נציגי משרד האוצר, ביטוח לאומי, ומומחים כגון פרופ' מוטי דוליצקי - מומחה ליולדות ורפואת נשים לאחר לידה בביה"ח שיבא בתל השומר, ד"ר אודליה רוזין - כלכלנית בריאות מהמכללה למינהל, רננה שטרן- מומחית לגיל הרך, נאוה שפנר, מנכ"לית עמותת 'אמא קדימה' לשילוב אימהות וקריירה ואסנת ואתורי - מובילת מחאת "חופשת לידה זאת זכות ולא הישרדות".

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "אנחנו ממשיכים במאבק על שיפור רמת החיים של ההורים והאזרח העובד בישראל. רק בשנה האחרונה הפחתנו את מס ההכנסה, הוספנו שני ימי חופשה לכל עובד, הגדלנו את קצבאות הילדים ופתחנו תכנית חיסכון לאומית לכל ילד. הארכת החופשה היא צעד מבורך ובשורה עבור כל האמהות והאבות. נמשיך במאבק ביוקר המחייה, בצמצום הפערים החברתיים ובפעולות שיגדילו את רווחתם של כלל העובדים בישראל".

ח''כ עזריה אמרה, "הרפורמה בתקופת הלידה יוצאת לדרך הודות לתמיכתו של שר האוצר משה כחלון במהלך, יש כאן בשורה לכל ההורים בישראל. שיעור הילודה בישראל הוא הגבוה ביותר ב-OECD ואחוז תעסוקת הנשים הוא גם כן מהגבוהים ב- OECD אבל שוק העבודה אינו מותאם לכך ששני בני הזוג עובדים.

''זה חלק ממהלך לסייע להורים עובדים באתגר של עבודה, פרנסה וגידול ילדים קטנים. הרפורמה תאפשר יותר זמן לתינוקות עם הוריהם כאשר המחקרים מראים שכל שבוע בתקופה הזו משמעותי להתפתחות התינוק, זו השקעה לטווח הרחוק לחברה הישראלית", הוסיפה חברת הכנסת.