ראיון מיוחד: משה פייגלין חוזר לזירה

מייסד מפלגת זהות בראיון לערוץ 7 לקראת ועידת היסוד של המפלגה: ״יש בשורה שבוערת בעצמותיי, יש יעוד למדינה שחייבים לקדם״.

יוני קמפינסקי , ל' בשבט תשע"ז

משה פייגלין
משה פייגלין
צילום: פלאש 90

משה פייגלין, ח"כ לשעבר, מייסד ויו"ר מפלגת זהות, פורס בראיון מיוחד ומורחב לערוץ 7 את משנתו המדינית, הכלכלית והחברתית.

פייגלין לא חושש לומר שהוא מתכונן לבחירות ולדבריו הממשלה נמצאת בישורת האחרונה שלה: "ממשלה ממוצעת בישראל מכהנת כשנתיים וחצי, אז אנחנו נמצאים בישורת האחרונה של ממשלה ממוצעת והוועידה הזו מכניסה את זהות לתוך לוחות זמנים פוליטיים. אנחנו נצביע בוועידה על שיטת הפריימריס. בעקבות הוועידה יצרנו כלים פוליטיים כגון סלוגן, סיסמת הקמפיין. זו הולכת להיות ועידה מיוחדת במינה, מלאת תוכן ותרבות, שמחה ותקווה".
מי שהרחיב את עמונה וגם את גוש קטיף וגם את ימית בזמנו היו אותם כוחות שקוראים לנו לא לפצל. זה לא היה בג"ץ זה לא היה השמאל ולא אובמה וטראמפ זה היה הפוליטיקאים של הימין

הראיון נערך ערב הוועידה הראשונה של המפלגה שתתקיים ביום שלישי הקרוב בהנגאר 11 בנמל ת"א. לקראת הוועידה פייגלין מסביר מדוע הוא שב לפוליטיקה אחרי קדנציה קצרה כחבר כנסת בליכוד ופרישה ממנה לטובת הקמת תנועה חדשה: "יש בשורה שבוערת בעצמותיי ויש יעוד למדינת ישראל שחייבים לקדם. ברגע שזה נתקע והסתבך בתוך הליכוד יצרנו מכשיר חדש, זה לא המכשיר, הפוליטיקה אלא היעד שאליו אנחנו מתקדמים".

על הביקורת שנשמעת מגורמים רבים בימין על כך שזהות גורמת לפיצול נוסף בשורות הימין משיב פייגלין בצורה תקיפה: "מי שהחריב את עמונה וגם את גוש קטיף וגם את ימית בזמנו היו אותם כוחות שקוראים לנו לא לפצל. זה לא היה בג"ץ כפי שמצליחים לשכנע לצערי רבים מתוכנו. זה לא היה השמאל ולא אובמה וטראמפ, זה היה אנחנו, הימין, או ליתר דיוק הפוליטיקאים של הימין. יש אלפי בתים ברחבי הארץ שיש מולם פסקי דין חלוטים מדוע לא התחילו להחריב אותם? מדוע הולכים דווקא ליהודים תחילה? מדוע שם אין כבוד הבג"ץ שאסור לפגוע בו?"

"אני לא מרגיש שאני מפצל, אני מרגיש שאני מכניס לפוליטיקה כוח גדול, רציני ומשמעותי עם כיוון ועם יכולת להתמודד עם הלחצים הללו של השמאל משום שאנחנו באים עם תכנית מאוד ברורה ועם מצע של למעלה משלוש מאות עמודים. מי שעקב אחרי פעילותי בכנסת יודע שידעתי תמיד היכן עוברים הקווים האדומים. אני לא הייתי נשאר דקה בממשלה שמחריבה יישובים, והנה הימין בפנים ועוד מתאר לנו שהוא הצליח עם איזה שהוא חוק שברור לכולם שהוא ייפול בבג"ץ. זהות רק נותנת כיוון ועוצמה ואידיאולוגיה אמיתית שעומדים מאחוריה, לימין הישראלי".
ראש הסניף האילתי שלנו, יש לנו כבר 20 סניפים ברחבי הארץ, ניהל קודם לכן את סניף מרצ באילת במשך שנים רבות הוא שייך למשפחה ותיקה ואידיאולוגית של מרצ

איך אתה מאפיין את זהות?

"חיבור של זהות יהודית מצד אחד, עם כל החירויות שהיא בשורת העם היהודי מצד שני, חיבור שמייצר מגוון רחב מאוד פעילים ובוחרים פוטנציאלים. במטה שלנו בתל אביב נכנסים ויוצאים אנשים מכל גווני האוכלוסייה".

האם זה נכון שיש גם תומכי מר"צ שתומכים בכם?

"זה מספיק אמיתי כדי שידיעות אחרונות יעשה על זה כתבה השבת. ראש הסניף האילתי שלנו, יש לנו כבר 20 סניפים ברחבי הארץ, ניהל קודם לכן את סניף מרצ באילת במשך שנים רבות. הוא שייך למשפחה ותיקה ואידיאולוגית של מרצ. אבל כשהחיבור הזה בין הזהות והחירות נוצר, הם מצאו את מקומם אצלנו בזהות. אנחנו כמובן לא מפלגת שמאל. אנחנו מפלגה עם הכי הרבה נחישות לשמור על ארץ ישראל שקיימת, אבל כן אנחנו פתוחים לכל האוכלוסייה".

פייגלין מדגיש כי ערך הליברליזם שמתנוסס על דגל מפלגתו הוא ערך יהודי שעובר במסורת מאז מעמד הר סיני.

ראש מפלגת זהות מסביר מדוע מפלגתו היא המפלגה הדמוקרטית האמיתית היחידה היום בישראל: "קודם אני העמדתי את עצמי לבחירה בקרב מתפקדי המפלגה, הולכים להיות פריימריז ואנחנו הולכים להצביע על שיטת פריימיריז שבה יהיה גם שלב שני לפני הבחירות שבו כלל אזרחי ישראל יוכלו לדרג את המועמדים ברשימה. אנחנו מדברים על מפלגה דמוקרטית באמת שפונה אל כל אזרחי המדינה. לא רק למגזר כזה או אחר".
נתניהו הוא שמנע מטראמפ להעביר את השגרירות לירושלים, זהו נתניהו שחוזר ומנחית את טראמפ אל רעיון שתי המדינות

פייגלין שב ותוקף את ראש הממשלה נתניהו, עמו התמודד פעם אחרי פעם במהלך חברותו בליכוד. פייגלין מאשים כי נתניהו מאגף את נשיא ארה"ב דונלד טראמפ משמאל: "הדברים מתפתחים לצערי הרב בדיוק כפי שהזהרתי. לא מסובך להבין, וגם בכירים אמריקנים דיברו על כך, שנתניהו הוא שמנע מטראמפ להעביר את השגרירות לירושלים, זהו נתניהו שחוזר ומנחית את טראמפ אל רעיון שתי המדינות".

פייגלין גם משווה בין ראש הממשלה המכהן נתניהו לראש הממשלה לשעבר אריאל שרון: "במצב שראש הממשלה מהליכוד נמצא תחת חקירות, נדמה שטוב יעשה הימין הישראלי אם יצא מהאופוריה שלו ויזכר בראש ממשלה אחר, הכי ימני שהיה לנו, לפני ההתנתקות. השילוב הזה של ראש ממשלה מהליכוד, נשיא אמריקני ש'יזרום' עם מה שנתניהו ייתן לו, תוסיף לזה את החקירות נגד נתניהו, כל הווקטורים הללו צריכים להדליק את כל הנורות האדומות למי שלמד קצת מההיסטוריה של עצמו".

משנתו המדינית של פייגלין סדורה עוד מימיו בליכוד והוא שב ומספר עליה: "התכנית המדינית של זהות מפורטת במצע בצורה מאוד מסודרת: החלת ריבונות ישראלית בכל חלקי ארץ ישראל שבידינו מן הים ועד לירדן. לתושבים מוצעות שלוש אופציות או סל הגירה נדיב ומסודר שמעביר מקצת מהכספים שאנחנו משקיעים בתהליך העוועים של אוסלו. מי שמבקש להישאר ואין לו רקע של טרור והוא מכיר בריבונות של מדינת ישראל באופן מוצהר ורשמי, יכול להישאר כתושב קבע, לא כאזרח אך עם כל זכויות האדם ובלי זכות הצבעה. בודדים שירצו לשרת בצה"ל להצהיר נאמנות ולקשור גורלם בחזון הציוני ולהיות כמו הדרוזים להם יפתח גם מסלול מוקפד שבסופו יוכלו גם לקבל אזרחות".