צפו: הסרת ציסטה עם טפיל ממוחו של ילד

לבית החולים איכילוב הגיע ילד כשבמוחו ציסטה ובה טפיל. מקורו של הטפיל שיצר את הציסטה הוא ככל הנראה הכלב המשפחתי.

רפאל לוי , ל' בשבט תשע"ז

הגידול שהוסר מראשו של הילד
הגידול שהוסר מראשו של הילד
צילום: דוברות איכילוב

ילד מישוב בדרום הארץ עבר לאחרונה בבית החולים איכילוב ניתוח מוח בו הוסרה ממוחו ציסטה בגודל של 10 סנטימטרים.

הניתוח בוצע על ידי פרופ׳ שלומי קונסטנטיני, מנהל המחלקה לנוירוכירורגית ילדים וד״ר יונתן רוט, רופא בכיר במחלקה שבבית חולים 'דנה-דואק' לילדים שבמרכז הרפואי איכילוב.

ד״ר גליה גריסרו, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ב"דנה-דואק" הסבירה על המקרה הנדיר, "מדובר בטפיל בשם 'אכינוקוקוס' שמועבר לבני אדם דרך מגע עם כלב נגוע שנדבק במחלה כתוצאה מאכילת חלקי פנים של כבשים ובקר מזוהמים. הכלב מפריש את הביצים של הטפיל בצואה. האדם שנדבק בטפיל מפתח בדר"כ ציסטות בכבד או בריאות ולעיתים נדירות באיברים אחרים".

"במקרה הנוכחי הילד פיתח ציסטה במוח, אירוע נדיר המתרחש בפחות מאחוז אחד של המקרים של הידבקות בטפיל שכזה. כשהציססטה גדלה, פעולה שיכולה להמשך לפעמים שנים רבות, מופיעים תסמינים בהתאם למיקום בגוף והאיברים שהציסטה גורמת ללחץ עליהם. הילד שחלה פיתח במשך מספר חודשים חולשה מתקדמת בפלג הגוף השמאלי ואבחנה נעשתה באמצעות הדמיה של בדיקת MRI מוח שגילתה שמדובר בציסטה מוחית גדולה", הוסיפה ד"ר גריסרו.

הילד כאמור עבר ניתוח מוח שבו הוסרה ממוחו ציסטה בקוטר של 10 סנטימטר (בגודל בלון קטן) על ידי פרופ׳ קונסטנטיני וד"ר רוט. ד"ר רוט ציין, "הניתוח היה ייחודי בכך שהייתה חשיבות עליונה לילד את הציסטה בשלמותה וללא פתיחתה וזאת כדי למנוע פיזור של הטפילים במוח. הניתוח עבר בדיוק לפי התכנון, ועם הסרת הציסטה על ידינו, חל שיפור מידי במצב הילד. הוא ימשיך לקבל טיפול תרופתי בלבד כנגד הטפיל וישוחרר לביתו במצב מצוין כבר בימים הקרובים".

כיצד אפשר להימנע ממקרה דומה? ד"ר גריסרו מדגישה: "המאכסן העיקרי של הטפיל ממנו נדבקים בדר"כ בני האדם הוא הכלב שנדבק בעצמו מאכילה של איברים פנימיים פנים לא מבושלים של צאן ובקר נגועים ולכן יש להימנע לחלוטין ממתן מזון שמקורו מחלקי פנים לא מבושלים של צאן ובקר לכלבים".