סתימת פיות בוועדת חוץ וביטחון?

הוועדה התכנסה לדיון בתופעת ההטרדות המיניות בצה''ל. מספר חברות כנסת ניסו להשתיק את נציג ארגון "חותם".

שלמה פיוטרקובסקי , א' באדר תשע"ז

סתימת פיות? אבנר פורת
סתימת פיות? אבנר פורת
צילום: חזקי ברוך

וועדת חוץ וביטחון של הכנסת התכנסה הבוקר (שני) לדיון בעקבות פרסום הנתון לפיו חלה עליה של 20 אחוז בדיווחים על הטרדות מיניות בצבא.

בראשית הדיון נרשמה בחדר מבוכה, לאחר שהתברר כי איש מחברי הועדה הגברים, מלבד היו"ר, אבי דיכטר, לא התייצב בדיון.

ח"כ דיכטר תקף את הימנעותה של חברת הכנסת עאידה תומא סלימאן, יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה, מלקיים דיון בנושא זה בוועדה שבראשותה.

''זהו אבסורד שבלתי אפשרי לקיים דיון על הטרדות מיניות בועדה למעמד האישה'', אמר דיכטר והבהיר כי וועדת החוץ והביטחון תפנה במכתב ליו''ר הכנסת בנושא.

לדבריו, "הוועדה יכולה להחליט שדנים בנושא, אך אין הדבר מייתר את חובת הוועדה הרלוונטית לדון בכך. מדובר בנסיבות תמוהות ומקוממות". כמו כן דרש דיכטר מהצבא להעביר תשובה עד ה-20 במרץ, בנוגע להבהרות על מה מתבצע בבה''ד 1 - מהן ההדרכות שמקבל צוער בכל הקשור לאיתור וטיפול בתלונות על הטרדות מיניות. ''בסוף אלו הילדים והילדות שלנו, והטרדה מינית לא יכולה לתת לנו מנוח'', הדגיש דיכטר.

במהלך הדיון פרץ עימות מילולי קולני בין חברת הכנסת עליזה לביא וח"כיות נוספות, לבין ראש מחלקת חקיקה בארגון 'חותם', אבנר פורת.

לאחר שפורת קיבל את רשות הדיבור מיו"ר הוועדה ח"כ דיכטר, התקוממו מספר חברות כנסת ובראשן ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), שדרשה למנוע מפורת לדבר, וזאת בשל זעמה על סרטון שהוציא לאחרונה ארגון חותם כנגד גיוס בנות דתיות לצה"ל. לביא החלה לצעוק על פורת ולדרוש כי לא ידבר בוועדה.

פורת עצמו לא נשאר חייב ושאל את ח"כ לביא האם הביאה עמה פלסטר בכדי לסתום לו את הפה. יו"ר הוועדה עצר את העימות ואפשר לפורת להציג את עמדתו בפני חברי הוועדה.

יש לציין כי הדברים מצטרפים לדרישה של ח"כ לביא שהתפרסמה אתמול ובה דרשה מצה"ל למנוע מרבני ארגון חותם להופיע בפני חיילים בשל אותו סרטון. אבנר פורת אמר לאחר הדיון כי "שוב הוכח שאבירות חופש הביטוי מנסות לסתום את הפה למי שחושב אחרת מהן".

בדברים שאמר פורת בוועדה הוא תלה את הנתון של העלייה בדיווחים על הטרדות מיניות בהגברת העירוב בין גברים לנשים בצה"ל. "דובר פה על מניעה מוקדמת, אך בצה"ל מתבצע בשנים האחרונות ניסוי אנושי", אמר פורת. "אם דוחפים קדימה עוד ועוד את מגמת עירוב המינים בצה"ל, אם בבה"ד 1 למשל צוערים מתלוננים על כניסת צוערות למגוריהם בניגוד לפקודות ואי אכיפה של התופעה, שזה ודאי לא אקלים יחידתי מכבד שעליו דיברה היוהל"ם, אם ברחבי מחנות צה"ל מבטלים את השירותים המגדריים ומקימים שירותים משותפים, ובכך לא מאפשרים לחיילות אפילו את האינטימיות הבסיסית הזו, שזה ודאי לא אקלים יחידתי מכבד, מה הפלא על התופעה המדאיגה".