שורת הטבות למילואימניקים ולבני הזוג

ועדת השרים למילואים אישרה שורה של הטבות לחיילי וחיילות המילואים שיובאו כהצעת מחליטים לאישור הממשלה.

חזקי ברוך , א' באדר תשע"ז

לוחמי מילואים. ארכיון
לוחמי מילואים. ארכיון
צילום: דובר צה"ל

ועדת השרים למילואים, בראשות שר הביטחון אביגדור ליברמן, התכנסה היום (שני) בירושלים ואישרה שורה של הטבות לחיילי וחיילות המילואים שיובאו כהצעת מחליטים לאישור הממשלה.

בין ההטבות שאישרה הועדה: תגמול מילואים למפקדים במערך המילואים בגובה חצי נקודת זיכוי במס. הגדלת סכום תגמולי המילואים לחיילי מילואים עצמאיים, זאת מעבר לתגמולים אותם מקבלים חיילי מילואים המועסקים כשכירים והרחבת הסיוע המשפטי לחיילי מילואים העומדים לפני פיטורין.

עוד אושרו התאמות בלימודים לסטודנטים שהם בני זוג של משרתי מילואים והורים לילדים בזמן שירות מילואים פעיל של בן או בת הזוג (זכות לבחינה במועד מיוחד, דחיית מועד להגשת עבודה ועוד...), התאמות בלימודים לסטודנטים במוסדות המוכרים על ידי המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה במשרד העבודה, הרווחה, והשירותים החברתיים ולבני זוגם.

הטבות נוספות נוגעות למכרזים בשירות המדינה, ניקוד במכרזים למשרתי מילואים בשירות המדינה, הכרה בניסיון פיקודי במערך המילואים כניסיון ניהולי במשרות בשירות המדינה.

עוד אושרו הרחבת תכולת חוק הארכת מועדים להתחייבויות משפטיות בשל שירות מילואים, קביעת מועד מבחן מיוחד לחיילי מילואים במקצועות שונים (שמאות מקרקעין, רואי חשבון, לשכת עורכי הדין, מתווכים במקרקעין, רשות הפטנטים), התאמות בבחינות לרישוי מקצועי במקצועות הבריאות תחת משרד הבריאות ומועד מיוחד לביצוע מבחני רישוי ממשלתיים.

שורת הטבות נוספת שאושרה היא בתחום הדיור: הנחה בקרקע לחיילי מילואים, הטבות בתוכנית "כאן גרים" של המשרד לשוויון חברתי (הגדלת מלגה ב-20% לסטודנט שביצע יותר מ-25 ימי מילואים בשנה, מתן עדיפות לקבלה לתוכנית ועוד...), הטבה במתן העדפה בתמיכה בגרעיני משימה והטבה לחיילי מילואים בפרויקט "דירה להשכיר".

יו"ר הוועדה השר ליברמן, אמר במהלך הישיבה, "התכנסות הועדה היום, ההחלטות שהתקבלו בה והבאתן לממשלה היא ההוכחה לכך שהחשיבות שאנו מייחסים לקבוצה הנבחרת בעם שמבצעת מילואים היא לא רק סמלית ולא רק מן הפה אל החוץ, אלא יש מאחוריה ממשלה שמחויבת לדאוג לאותם אנשים שביטחון המדינה מונח על כתפיהם. חשוב שחייל המילואים יפגוש במהלך שגרת יומו את מוסדות המדינה ויידע שהם התומכים בו. ההטבות שאנחנו מביאים נוגעות לא רק לחיילי המילואים עצמם אלא גם למשפחותיהם, לבני ובנות זוגם. אנו מודעים לכך שכשחייל מילואים מתגייס לא רק הוא מתגייס, אלא כל המשפחה 'מגוייסת' וניתן אפילו לומר שכשהאבא מתגייס גם הסבתא מתגייסת..."

השר ליברמן ציין כי בשש השנים האחרונות, מאז שנת 2011, התכנסה הועדה רק פעם אחת על אף שנקבע כי על הועדה להתכנס פעם בשנה. "זה מצב לא תקין המעיד על כך שלא ניתנה עד היום החשיבות ותשומת הלב הראויה לנושא, אני מתכוון לשנות את הדבר ולכנס את הוועדה אף מעבר למינימום שנקבע בכדי לעקוב אחר יישום ההחלטות ולוודא שחיילי המילואים באמת יקבלו את ההטבות שהם ראויים להן מתוקף תרומתם הגדולה למדינה".

השר ליברמן הודה בישיבה גם לסגן השר הרב אליהו בן דהן על כך שהוביל מטעמו את העבודה על מנת לקדם ולאפשר את ההחלטות הללו. כמו-כן הודה השר ליברמן לשרי ומשרדי הממשלה האחרים שהתגייסו ותרמו לחיזוק חיילי המילואים, כל אחד בתחומו ולנציגי אכ"א, עתכ"א מילואים, קמל"ר, את"ק והמחלקה המשפטית במשרד הביטחון.

סגן השר בן דהן אמר בישיבה: "אני משבח ומודה לשר הביטחון ולמשרדי הממשלה על ההירתמות וההתגייסות לטובת חיילי המילואים ומשפחותיהם. דווקא בימים אלו מחובתנו להוקיר את מסירותם של הנושאים בעול בשגרה ובחירום".