נאור נזפה בפרקליטות

נשיאת בית המשפט העליון מתחה ביקורת קשה על התנהלות פרקליטות המדינה בדיון שנערך על מעמדם של מאחזים יהודים ביו"ש.

ערוץ 7 , א' באדר תשע"ז

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור
נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור
צילום: Yonatan Sindel/Flash 90

נציגי המדינה ננזפו היום (שני) בבית המשפט העליון, כשהנשיאה מרים נאור תהתה מדוע הם אינם נוקבים במועדים מדוייקים להסדרת מאחזים המצויים על אדמות מדינה.

ב"הארץ" דווח כי בדיון בעתירה שהגישו פלסטינים בדרישה לפינוי 'עדי עד', דרשה הנשיאה לקבל מהפרקליטות לוח זמנים מסודר להסדרת המקום.

כשהבינה שאין להם תשובות ברורות, השתלחה בהם נאור ותהתה, "למה אתם מביאים אותנו למצב הזה בכלל? למה אתם חושבים שאתם יכולים לעבוד עם לוחות הזמנים כמו שאתם רוצים? אם אתם לא תקבעו, אנחנו נקבע. לא יכול להיות שאתם לא תחייבו את עצמכם בפרקי זמן".

בכך לא הסתיים העניין. נציגי הפרקליטות ננזפו גם על כך שהטיפול בנושא ארוך מדי. "יש מבנים בלתי חוקיים ועל כך בלבד ניתן להרוס אותם. בואו ניקח את נקודת המוצא, ולא את נקודת המוצא שאפשר לעולמי עד לעשות על אדמות מדינה מה שרוצים. יש פה היפוך יוצרות, ובהיפוך היוצרות הזה אתם מושכים זמן, ממלאים פיכם מים, לא עונים לשאלות. כאילו כלום, כאילו אין הליך שיפוטי. חסרה התייחסות שלכם להליך השיפוטי, קשה לי עם הדבר הזה. אתם באים כאילו אין הליך שיפוטי, כאילו הכל תלוי בכם".

נאור דרשה מהפרקליטים לבוא לדיונים עם תשובות ברורות - ומיד אחר כך נדרשו המתיישבים ב'עדי עד' להתחייב שלא תוקם ביישוב בנייה נוספת עד שתגיש הפרקליטות לוחות זמנים להסדרה.

נאור, יחד עם השופטים אסתר חיות ומני מזוז החליטו לדרוש מהמדינה להגיש בתוך שבעה ימים לוח זמנים מפורט להסדרת המקום.