בג"ץ דחה עתירת סרבני הגט

בג"ץ החליט כי היה בסמכותו של בית הדין הרבני להמליץ על "הרחקות דרבנו תם" נוכח התנהגותם של העותרים וסרבנותם לתת גט.

ערוץ 7 , ב' באדר תשע"ז

בית המשפט העליון
בית המשפט העליון
צילום: דוד ועקנין, פלאש 90

בג"ץ דחה היום (שלישי) עתירות שהגישו שני סרבני גט, והחליט ברוב דעות כי היה בסמכותו של בית הדין הרבני להמליץ על "הרחקות דרבנו תם" מסביבתם של הסרבנים, נוכח התנהגותם של העותרים וסרבנותם לתת גט, חרף החלטות שיפוטיות המחייבות אותם לעשות כן.

בפרקליטות אומרים כי פסק הדין בעניין סמכותם של בתי הדין הרבניים לנקוט בסנקציות כלפי סרבני גט הוא פסק דין עקרוני וחשוב והינו בבחינת בשורה לנשים עגונות.

בפסק הדין קיבלה דעת הרוב את עמדת היועץ המשפטי לממשלה, ונקבע כי למרות שבתי הדין הרבניים אינם רשאים להרחיב את ארסנל הכלים שהעמיד לרשותם המחוקק וליזום סנקציות שלא נקבעו בחוק על מנת לאכוף חיוב בגט, הרי ש"הרחקות דרבנו תם" אינן בבחינת סנקציה אכיפה, ומשכך אין מניעה כי בית הדין ימליץ עליהן בנסיבות של סרבנות גט.

עוד אומרים בפרקליטות כי ''בית המשפט מזכיר לסרבני הגט כי בסופו של דבר, המפתח מצוי בידיהם שלהם. נתונה להם האפשרות, בכל רגע, לשחרר את נשותיהם מעגינותן, כפי שראוי ונדרש משפטית ומוסרית, וכך יגיעו ההרחקות אל סופן''.

נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור היתה בדעת מיעוט יחד עם השופט יורם דנצינגר. נאור הסבירה כי "התנהגותם מבישה, מעוררת שאט נפש. אולם לא תמיד אנו כשופטים יכולים להוליך את תוצאת ההתדיינות למקום שאליו יוצא ליבנו כבני אנוש".

השופט אליקים רובינשטיין אמר כי "העותרים בשתי העתירות אינם מעוררים אהדה, בלשון המעטה. הם מעגנים את נשותיהן עגינות חיה - להבדיל מעגונה שאין ידוע אם מת בעלה - ועשו חוכא ואיטלולא מהחלטות בתי הדין הרבניים לעניין חיוב הגירושין; כך, בראש וראשונה - לא רק - על-ידי בריחתם לחו"ל".

השופט ניל הנדל כתב בפסק הדין כי "העותרים שבפנינו פושטים טלפיהם כטהורים ומבקשים מבית המשפט 'סעד מן הצדק' בשעה שהם מסרבים להעניק גט לנשותיהם מתוך דווקנות לפגוע, להתעלל ולמרר את חייהן".

עוה"ד בתיה כהנא דרור, יו"ר ארגון 'מבוי סתום', ברכה על החלטת בג"ץ: "בית המשפט בהחלטתו חיזק את אמצעי האכיפה של בתי הדין הרבניים נגד גברים המעגנים את נשותיהן. עם זאת בתי הדין והדיינים הם אשר קובעים את מידת השימוש בכלים העומדים לרשותם ויש לקרוא להגברת האכיפה בזמן קצר ולא לחכות שהמעגן יברח מן הארץ".