המחוקק היהודי: לא אלחץ ידו של טראמפ

חבר הקונגרס אליוט אנגל ישבור מסורת של 29 שנה ולא ילחץ את ידו של טראמפ כשיבוא לנאום בקונגרס. אחת הסיבות: הגל האנטישמי.

גיא כהן , ב' באדר תשע"ז

אליוט אנגל
אליוט אנגל
פלאש 90

חבר הקונגרס היהודי, אליוט אנגל, ישבור מסורת של 29 שנה ולא ילחץ את ידו של טראמפ כשיבוא לנאום בקונגרס במסגרת נאום "מצב האומה" השנתי.

לחיצות היד של אנגל הפכו להיות עניין שהצופים מצפים לו, בכל פעם שנשיא אמריקני מגיע לקונגרס בכדי לתת את נאום סיכום השנה שלו.

אנגל – המייצג את ניו יורק מטעם המפלגה הדמוקרטית – הודיע מראש כי הוא מוותר על נוהג לחיצות היד, בפעם הראשונה מאז שנתו הראשונה בקונגרס, 1989.

הוא נימק את החלטתו בכך ש"הנשיא תקף את העיתונות החופשית בכך שקרא לה 'אויבת העם'. הוא דחה את תפקידה המסורתי של ארה"ב בקבלתם של פליטים, אשר סייעו בהפיכת מדינתנו למדינה עם גדוּלה", אמר.

"הוא מתחנף לוולדימיר פוטין, העריץ שמתקיף את הדמוקרטיה שלנו. הוא מנסה לחסל את חוק הבריאות הממלכתי והוא הביט הצידה כאשר האיומים על הקהילה היהודית התעצמו בשנה האחרונה", תקף אנגל.

נאומי סיכום השנה שהנשיא נושא בפני שני בתי הקונגרס הם נוהל מקובל בארה"ב מאז 1790, בתקופת הנשיא הראשון, ג'ורג' וושינגטון, והם עולים בקנה אחד עם דרישה בחוקה של ארה"ב, כי הנשיא יעדכן את הקונגרס מדי פעם לגבי "מצב האומה". ואולם, המונח "נאום מצב האומה" מתייחס לנאומים שבהם הנשיא מסכם את שנת השלטון שחלפה, ולכן מבחינה טכנית, נאום הסיכום הראשון בכהונתו של נשיא לא נחשב לנאום "מצב האומה", אלא קרוי רק "נאום בפני בתי הקונגרס המאוחדים".