השרים אישרו: חופשת הלידה תוארך בשבוע

חופשת הלידה תוארך בשבוע כבר במהלך שנת 2017. בעוד חצי שנה יוחלט האם להאריך בשבוע נוסף.

עדו בן פורת , ג' באדר תשע"ז

רחל עזריה
רחל עזריה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (רביעי) את הארכת חופשת הלידה מ-14 ל-15 שבועות.

מדובר בהצעת חוק של יו"ר ועדת הרפורמות, ח"כ רחל עזריה (כולנו), ולפיה תוארך חופשת הלידה בשבוע נוסף כבר בשנת 2017, כאשר שבוע הארכה נוסף יבחן בחצי שנה הקרובה. כמו כן, יוענק סל הקלות ליולדות.

כיום חופשת לידה בישראל אורכת 14 שבועות ובה זכאית היולדת לדמי לידה של 100% בהתאם להכנסותיה בשלושת החודשים שקדמו ללידה. הפעם האחרונה שתקופת הלידה התארכה הייתה במאי 2007 ועד אז הייתה באורך של 12 שבועות. ברפורמה הנוכחית תוארך חופשת הלידה מ-14 שבועות ל-15 שבועות, כאשר הארכה נוספת ל-16 שבועות תיבחן בעוד כחצי שנה.

במסגרת התיקון יבוצעו מספר שינויים שיקלו על יולדות. כך לדוגמא, סטודנטיות שנאלצות לחזור ללימודים יוכלו לחלוק את התקופה עם האבות ברגע שמוסד הלימודים דורש מהן לחזור.

נוסף לכך, תינתן הנחה במעונות היום עבור הילדים הנמצאים במעון גם ליולדת שמאריכה עד חצי שנה את התקופה. התיקון נעשה כיוון שלאחר 14 שבועות חופשת לידה, האישה מוגדרת כאינה עובדת ולכן אינה זכאית להנחה במעונות היום.

שינוי משמעותי נוסף הוא השתתפות האבות בתקופה. כיום אחוזי המיצוי של אבות היוצאים לחופשת לידה כמעט אפסיים ועומדים על 0.4% בקרב האבות ולמעשה אינם מנוצלים כלל. במסגרת הרפורמה תבוטל ההתניה של מינימום שלושה שבועות לאב, ותצומצם למינימום של שבוע לגבר מה שיאפשר מיצוי גדול יותר וחלוקה שוויונית בתקופת ההורות.