טראמפ החדש או נאום חריג?

פרופ' איתן גלבוע מעריך שנאומו הפייסני של נשיא ארה"ב בקונגרס נועד לאזניים דמוקרטיות, "הוא מבין שהוא זקוק ליריביו כדי לחוקק".

בני טוקר , ד' באדר תשע"ז

טראמפ נואם בקונגרס. השבוע
טראמפ נואם בקונגרס. השבוע
צילום: רויטרס

פרופ' איתן גלבוע מומחה לארה"ב וראש המרכז לתקשורת בינלאומית באוניברסיטת בר אילן, מעריך כי נאומו הפייסני של נשיא ארה"ב דונלד טרמאפ בפני שני בתי הקונגרס לא מעיד בהכרח על שינוי באופיו הלוחמני.

"זה היה נאום חגיגי וחריג ולא ברור האם זה טראמפ החדש או שהוא יחזור לסורו עם ציוצים בוטים בטוויטר", אומר פרופ' גלבוע. "מה שראינו בנאום זה ניסיון של טראמפ לפייס את יריביו, הוא דיבר הרבה על הצורך בשיתוף פעולה בענייני פנים ותהליכי חקיקה. הוא מבין שהוא יהיה זקוק לשיתופי פעולה כדי לבצע את מדיניותו. אמנם יש לו רוב בבית הנבחרים ובסנאט אבל חלק מהצירים הרפובליקנים בסנאט לא תומכים במדיניות שלו כמו לדוגמא ג'ון מקיין".

עם זאת גלבוע מציין שהדמוקרטים כנראה לא ממש שמעו על הרצון להתפייס, "במהלך הנאום, הדמוקרטים התנהלו כמו אופוזיציה לוחמת, הם לא קמו לכבודו וכנראה יהיה לו קשה מאוד לשתף פעולה איתם".

פרופ' גלבוע סבור שטראמפ עשה צעד נכון כשגינה את אירועי האנטישמיות האחרונים, "זה חשוב שהוא גינה את השחתת בתי הקברות היהודיים. עד עכשיו הוא לא עשה את זה. גורמים יהודים טוענים שהוא לא עושה מספיק להתנער מגורמים אנטישמיים ואלימים שממשיכים לפגוע במוסדות יהודים. אמנם יש אנטישמים שתמכו בו אבל הוא יכול לומר משהו בגנותם".

לדבריו המלחמה שטראמפ מנהל מול התקשורת ומערכת המשפט תקשה עליו מאוד בוושינגטון, "הוא מנהל מלחמה קשה בשלוש מערכות שבלעדיהן קשה לשלוט, במערכת המשפטית בסוכנויות המודיעין ובתקשורת. הוא מחרים כתבים של הניו יורק טיימס הלוס אנג'לס טיימס והסי אן אן, וזה בהחלט יקשה עליו".

פרופ' גלבוע שחזר השבוע מוושינגטון אומר שישנם בקרב הרפובליקנים גם כאלו הסבורים שטראמפ לא יסיים אפילו את הקנדציה הראשונה, "שמעתי הערכות כאלה מגורמים רפובליקנים שאומרים שאם הם ירגישו שטראמפ מביך אותם ושהם עלולים לאבד מושבים בבתי הקונגרס הם יאיימו עליו בהליך הדחה, למרות שעד כה כל הנשיאים שעברו הליך כזה יצאו זכאים. אמנם ברור שאם התכנית הכלכלית שלו תעבוד טוב, ואתמול שמענו אותו מונה את ההישגים שלו בזמן הקצר שהוא נשיא, אז בוודאי שלא יהיה קל להדיח אותו".