עתירה: לחשוף את הוועדה החשאית בעליון

בקמפיין ציבורי קוראת התנועה למשילות ודמוקרטיה להצטרף אליה לעתירה נגד נשיאת העליון המסרבת לחשוף את הוועדה המסננת מועמדים לשפיטה.

ערוץ 7 , ג' באדר תשע"ז

מרים נאור
מרים נאור
צילום: Yonatan Sindel/Flash 90

התנועה למשילות ודמוקרטיה החליטה להגיש עתירה לבית המשפט נגד נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור לאחר שסירבה לחשוף את דיוני 'ועדת השתיים' המסננת עבורה מועמדים לשיפוט.

התנועה פתחה הבוקר (ד') בקמפיין הסברה בנושא, וקוראת לציבור להצטרף לעתירה ולתרום לפרויקט.

בשנים האחרונות, מאז כהונתה של דורית בייניש כנשיאת בית המשפט העליון, פועלת באופן נסתר ועדה פנימית המכונה "ועדת השתיים" המסננת שופטים המעוניינים להגיש מועמדות לוועדה לבחירת שופטים, מבלי שמעמדה נקבע בחוק.

בוועדה הפנימית חברות שתי שופטות בדימוס והיא מגבשת עמדה על שופטים מכהנים המעוניינים להתמנות לתפקיד הבא. ההמלצות מועברות לנשיאת בית המשפט העליון מרים נאור. כיום חברות הוועדה הן שופטת בית המשפט העליון לשעבר עדנה ארבל ושופטת בית המשפט המחוזי לשעבר אורית אפעל-גבאי.

לפני כחודשיים הגישה התנועה למשילות ודמוקרטיה בקשה בהתאם לחוק חופש המידע, ודרשה לקבל את התכתובות, ההמלצות והפרוטוקולים של "ועדת השתיים", הממליצה על קידום או אי קידום שופטים מכהנים, ומשמשת כעין מסננת חשאית עבור הוועדה למינוי שופטים.

אלא שהנהלת בתי המשפט הודיעה לאחרונה לתנועה כי היא מסרבת לחשוף את עבודת הוועדה משום ש"דיוני הוועדה המייעצת הם דיונים פנימיים החסויים מעצם טיבם". על פי חוק רשאית התנועה לעתור לבית המשפט המחוזי ולבקש לקבל את החומרים, וכך תעשה התנועה בימים הקרובים.

בתנועה למשילות ודמוקרטיה מציינים כי עצם קיומה של ועדת השתיים אינו תקין ולא מוסדר בחוק, ולו רק בשל סיבה זו חשיפת מסמכי הוועדה הייתה צריכה לבא ביוזמת נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, אך בגלל שהדבר לא נעשה, יש לבקש אותו בהתאם לחוק.

באשר לנימוקים שניתנו לאי חשיפת המידע אומרים בתנועה כי התשובה שנמסרה מלאה בסתירות. עו"ד שמחה רוטמן היועץ המשפטי של התנועה, מסביר כי מצד אחד נאור טוענת שכללי הוועדה לבחירת שופטים מטילים חיסיון על דיוני הוועדה לבחירת שופטים, ומצד שני אומרת שמדובר בוועדה שאיננה חלק מהוועדה לבחירת שופטים, ואף מציינת שלא הוקמה על פי חוק. בנוסף, לדבריו "נאור מסבירה כי מדובר בתכתובות פנימיות, אבל כותבת שמדובר בשופטות בדימוס, שכבר אינן חלק מהמערכת".

עוד אומר עו"ד רוטמן כי הטענה של הנהלת בתי המשפט לפיה גם חברים אחרים בוועדה לבחירת שופטים מתייעצים עם גורמים אחרים אינה נכונה, משום שבניגוד לנשיאת בית המשפט שהקימה לה ועדה שכזו, חברי ועדה אחרים מנועים מלראיין שופטים מכהנים, בהוראתה של נשיאת בית המשפט העליון שאוסרת עליהם להיפגש עם חברי הוועדה.

כאמור, בתנועה למשילות ודמוקרטיה יצאו הבוקר בקמפיין הפונה לציבור ומבקש את השתתפותו בהוצאות העתירה שתוגש בימים הקרובים לבית המשפט על מנת לחייב את חשיפת החומרים שמפיקה הוועדה הפנימית.

מנהל התנועה, יהודה עמרני, אומר כי מבחינה משפטית יש לעתירה את הנימוקים הטובים ביותר ונכון שהציבור יצטרף למשימה וידרוש מהשופטים שקיפות, בטח במקום שהם פועלים שלא מכוח החוק. "אנחנו מבקשים השתתפות מכל מי שיכול ורוצה להיות חלק" אומר עמרני. במסגרת הקמפיין, תעניק התנועה לתורמים חולצה מיוחדת ותחלק עותקים מהעתירה.