"די להתאבדות המונית של אבות משפחה"

יו"ר זהות התייחס להתערבות המדינה בתוככי המשפחה והבטיח לשים סוף להתעללות באבות. המצע קורא לרסן את כוחן של העובדות הסוציאליות.

גיל רונן , ד' באדר תשע"ז

הצעת נישואין (צילום: ISTOCK) זוגיות
הצעת נישואין (צילום: ISTOCK) זוגיות
צילום: ISTOCK

יו"ר מפלגת זהות, ח"כ לשעבר משה פייגלין, התייחס במהלך נאומו בוועידת היסוד של המפלגה למצוקתם של אבות גרושים ומתגרשים בישראל.

"עם זהות, כולנו נהיה יהודים חופשיים מהתערבות וכפייה של המדינה בתוככי משפחה", הבטיח. "אנחנו לא נסבול יותר את התופעה הנוראה הזו של התאבדות המונית של אבות המשפחה שנזרקו לרחוב. זה לא יקרה יותר עם זהות".

מצע המפלגה מתייחס בהרחבה לשיקום מעמד המשפחה, וקורא בין היתר לבטל את חזקת הגיל הרך ולאמץ נוסחה קבועה בחוק לחישוב שיעור התמיכה הכלכלית בילד, בהתאם להמלצות ועדת שיפמן.

בנוסף, קורא המצע לבחון מחדש את החוקים ונהלי העבודה של בתי המשפט לענייני משפחה, ולהגביל את כוחן של העובדות הסוציאליות לקבוע את גורלם של ילדי גירושין.

העמדה לדין של מעלילות

העו"ס נהנות כיום מ"כוח רב וחופש פעולה כמעט בלתי מוגבל, ללא שום פיקוח או בקרה", קובע המצע. "מדובר בצורת התנהלות שאינה הולמת גוף ציבורי במדינת חירות, בייחוד כשהוא עוסק בנושא רגיש ומהותי כל כך.

"זהות תפעל להקמת גוף ביקורת חיצוני ובלתי תלוי, שיהיה אחראי על בדיקת התלונות על מערך העו"ס ועובדיו ויוכל להפעיל נגדן סנקציות מקצועיות".

המצע מתייחס גם לתופעת תלונות השווא נגד בני זוג ודורש ולהוציא הנחייה ברורה בנושא לפרקליטות ולמשטרה, לפיה חשד מבוסס לתלונת שווא יהיה עילה לפתיחת חקירה פלילית. "יגובשו נהלים חדשים עבור המשטרה בנושא תלונות שווא. הנהלים יכללו, בין היתר, שיטות לאבחון מהיר ככל האפשר של תלונות כוזבות, הגדרה של רמת החשד שמצריכה פתיחה בחקירה והגדרה של היקף הראיות הנדרש כדי להמליץ על הגשת כתב אישום", ממליץ המסמך.