פוליגמיה ביהדות? "מדובר במקרי קיצון"

ארגון "חותם" דוחה את טענות ארגוני הנשים נגד אישורי הרבנות הבודדים שניתנים לגברים לשאת אישה שניה.

גיל רונן , ד' באדר תשע"ז

על סרבן גט יוטל גם עונש מאסר בפועל. בית דין רבני
על סרבן גט יוטל גם עונש מאסר בפועל. בית דין רבני
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בארגון "חותם – יהדות על סדר היום", הגיבו על טענות ארגוני נשים ומספר חברות כנסת שנשמעו שלשום בוועדת חוק, חוקה ומשפט של הכנסת, במהלך דיון בנושא היתרי הרבנות לשאת אישה שניה.

"בדיון הובהר כי מדובר במקרים בודדים מדי שנה בשל נסיבות חריגות ולאחר הליך מאוד מורכב של מספר גורמים", אמר אבנר פורת ממחלקת החקיקה בחותם שנכח בדיון. "כפי שהחוק קובע, יש אפשרות לבתי הדין הרבניים להתיר במקרי קיצון נישואין שכאלה, ולכן מן הראוי להשאיר לבתי הדין את שיקול הדעת הבלעדי בעניין, ולא לחפש עוד תירוצים לנגח אותם".

אבנר פורת
צילום: חזקי ברוך

"שמחתי לשמוע בדיון את ראש ארגון 'מבוי סתום', בתיה כהנא-דרור, אומרת שהיא מבינה שאי אפשר למנוע אפשרות פתרון לגברים עגונים, אך מוזר שח"כיות שדואגות בדרך כלל לנושא של עגינות כאשר היא נעשית ע"י גברים, מבקשות כעת לחזק עגינות כאשר היא נעשית ע"י נשים", אמר.

פורת הדגיש עוד כי "חוסר השוויון בין גברים לנשים בנושא הוא הדדי, כיון שסרבניות גט, שכפי שפורסם הן מרובות מסרבני גט, אינן נכנסות לכלא על סרבנות, בניגוד לגברים סרבנים".

לדברי בתי הדין הרבניים, ניתנות מדי שנה הסכמות לשאת אישה שנייה ב"היתר מאה רבנים" בכעשרה מקרים. לנשים במצבי סרבנות אין פריבילגיה דומה, אך יש להן זכויות אחרות שאין לגברים, כמו הזכות לקבל מזונות אישה מהבעל כל זמן שהן נשואות לו ואינן עובדות. בנוסף, בעוד גברים נשלחים לכלא על סרבנות גט, נשים אינן נשלחות לכלא.

זאת ועוד: על גברים סרבנים מוטלים לא פעם חרמות שונים וסנקציות בלתי-רשמיות המגיעות עד כדי אלימות, דבר שאינו קורה אצל נשים.