"אירועי האנטישמיות יטופלו אגרסיבית"

נשיא המדינה ביקר יחד עם מושל מדינת ניו יורק ב"יד ושם". המושל הבטיח כי מדינת ניו יורק לא תעבור לסדר היום על הגל האנטישמי.

שלמה פיוטרקובסקי , ז' באדר תשע"ז

ריבלין עם המושל קומו ב"יד ושם"
ריבלין עם המושל קומו ב"יד ושם"
צילום: מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נפגש היום (ראשון) עם מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קומו, ב"יד ושם".

במהלך ביקורו הניח המושל זר ב"אוהל יזכור", משם המשיכו השניים לאתר ההנצחה "יד לילד" ונשאו הצהרות לתקשורת.

"בשבועות האחרונים הכה בארצות הברית גל אפל, רע ואכזרי של אנטישמיות," פתח הנשיא את דבריו ואמר: "אלבמה, פלורידה, מישיגן, פנסילבניה, ניו יורק ומיזורי הם חלק מהמקומות בהם אלימות ושנאה הרימו את ראשיהן. רק אמש אירעה מתקפה נוספת בבית קברות יהודי בברוקלין. אדוני המושל, הגעתך לישראל בתקופה זו היא סימן חשוב מאוד לכך שממשלת ארצות הברית ואזרחיה לא יתנו לאנטישמיות לנצח. בשם מדינת ישראל, ברצוני להביע את הערכתנו על ביקורך, ועל המסר הברור והחד שהעברת".

הנשיא הוסיף ושבח את עמידתו הברורה של הנשיא טראמפ נגד מעשי האנטישמיות. "ברצוני להביע את הערכתי לנשיא טראמפ שגינה את המתקפות האחרונות," הדגיש הנשיא והוסיף: "המחווה המרגשת של סגן הנשיא פנס נגעה לליבנו מאוד, כאשר הושיט את ידו לתיקון המצבות המחוללות והשמיע את קולו באופן ברור. התגייסותם של נוצרים ומוסלמים רבים כל כך לסייע לקהילות היהודיות, העבירה את המסר הברור ביותר כנגד הגזענות והשנאה וזו עדות לתקווה גדולה וגבורה אזרחית".

"בתקופת השואה מעטים היו המקומות הבטוחים ליהודים", אמר הנשיא בסיום דבריו והוסיף: "המוות כיסה את אירופה, הסכנה רדפה את היהודים עד לצפון אפריקה ואפילו עד המזרח התיכון. ארצות הברית הייתה אי נדיר של ביטחון, ואסור לנו לתת לזה להשתנות. לזוועות השואה יש לקח אחד: לעולם לא עוד. יהודים צריכים להיות בטוחים בכל מקום בו הם נמצאים בעולם, במיוחד, ובאופן ספציפי בארצות הברית. שלא נחזה שוב במראות הללו לעולם".

המושל קומו הודה לנשיא ואמר: "אני מגיע בשם כלל תושבי ניו יורק ומודה לך בשמם. הסיור המטלטל והעוצמתי ב'יד ושם' מזכיר לכולנו את הזוועות שחווה העם היהודי ומהווה תזכורת לסכנה הפוטנציאלית. עלינו לחיות על פי הכלל שפגיעה באחד היא פגיעה בכלל ודלקות גדולות מתחילות משריפות קטנות. יש לנו אפס סובלנות כלפי אפליה והתעללות בכל בני האדם. בארצות הברית חווינו בעת האחרונה גל של אנטישמיות. למעלה ממאה מקרים של אנטישמיות, וצר לי לומר גם במדינת ניו יורק. זה בלתי נתפס ומביך, זה מפר כל מסורת של מדינת ניו יורק, מדינה שעל פי הגדרתה היא חגיגה של גיוון, המקבלת את הכול מתוך אמונה ברוח הקבלה, ומפלה אף לו אחד. עקרונות ניו יורק חקוקים באבן, הם לא ישתנו והרוח הפוליטית לא תשנה אותם".

המושל המשיך ופנה אל העם בישראל: "אני אומר לכולכם שמעשים אלו לא יעברו לסדר היום, בניו יורק הדברים יטופלו וטופלו בצורה ברורה ואגרסיבית אף יותר מכל מדינה אחרת, ואני גאה על כך. הקמנו יחידת אכיפה מיוחדת והבהרנו שלא נסבול מעשים אלו של אנטישמיות. אני מצר על כך שדור חדש נוסף של צעירים חווה על בשרו את המעשים הללו, מעשים שלצעירים רבים היו רק כיתוב בספרי ההיסטוריה וכעת הפכו לחוויה אישית. מעשים אלו התרחשו גם במכללות וקמפוסים, ודור חדש נחשף אליהם".

המושל הדגיש: "לביקורי זה שתי מטרות, הראשונה בזמן שיש מי שמנסה להזיק ולהחליש את היחסים בין הקהילות, בינינו לבין אחינו היהודים הגעתי כדי לחזק את הקשרים בין ישראל ומדינת ניו יורק דרך שיתופי פעולה כלכליים, תרבותיים, ועליהם נעבוד. המטרה השנייה היא 'הנני'. אני כאן. הייתי כאן בעבר ואשוב לכאן בשנית. יחסינו איתנים, והיחסים בין הקהילה היהודית ומדינת ניו יורק מבוססים על כבוד הדדי, אהבה, וזה לא ישתנה אני מתחייב על כך כנציג תושבי ניו יורק".