"מצפים מהרשויות לתפוס את המנוולים"

דני דיין, קונסול ישראל בניו יורק המבקר בישראל עם מושל ניו יורק, מתייחס בשיחה עם ערוץ 7 לגל האנטישמיות בארה"ב.

ניצן קידר , ז' באדר תשע"ז

דני דיין עם אנדרו קומו ביד ושם, היום
דני דיין עם אנדרו קומו ביד ושם, היום
צילום: שלומי אמסלם, משרד החוץ

דני דיין, הקונסול הישראלי בניו יורק נמצא בימים אלה בישראל יחד עם מושל ניו יורק אנדרו קואומו, לביקור שמטרתו בין היתר להביע זעזוע גדול מהאירועים האנטישמיים בעת האחרונה.

דיין מספר לערוץ 7 על מטרות הביקור. "המושל הגדיר את המטרה ככפולה: האחת - לחזק את הקשרים הכלכליים בין ישראל ומדינת ניו יורק. המטרה השניה הוגדרה על ידו במילה העברית, 'הנני'. כמו שהוא התייצב כאן ב'צוק איתן', עכשיו כשארצו שלו שטופה באנטישמיות הוא בא להגיד כאן 'הנני'. הוא אמר זאת בנוכחות נשיא המדינה וגם יאמר זאת מן הסתם כשנגיע לראש הממשלה".

"אנדרו קואומו אמר שהיה דור שלא ידע אנטישמיות בארה"ב וחשב שזו תופעה מן העבר. והנה הדור שלנו נתקל בזה וצריך לחנך לעקירת האנטישמיות, דבר שכבר חשבנו שלא קיים, ודאי שלא במימדים האלה", מוסיף דיין רגע לפני שהוא נכנס, יחד עם המושל, לפגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

באת מניו יורק. מרגישים שם את הגל האנטישמי הכל כך מדובר?

"אי אפשר להתעלם מזה. הדיבורים והפעולות האנטישמיים, כמו טרור, נמדדים לא רק במספר אלא גם בהשפעה התודעתית. יש שאומרים שכבר היו גלים כאלה בעבר ויש שאומרים שלא. אני לא חושב שהיה הרבה מאוד שנים גל מעשים אנטישמיים עם השפעה תודעתית שכזאת".

"הסטטיסטיקה פחות חשובה. העובדה שהיהודים מודאגים - ובצדק, העובדה שהורים לילדים יהודים מוציאים אותם ממועדונים במרכזים קהילתיים יהודיים היא עוד סימן שהגל האנטישמיות הזה מתחיל גם להשיג תוצאות".

אתה שומע קולות של חשש מהקהילה היהודית בניו יורק?

"אני לא חושב שיש כרגע חשש משמעותי לפגיעות בנפש, אבל בהחלט פגיעה בבית קברות היא דבר מטריד מאוד. זאת לצד העובדה שכל שני וחמישי, במקום אחר ברחבי ארה"ב, מפנים מרכזים קהילתיים יהודיים בגלל התרעות על פצצות זה דבר מאוד לא נעים. גם הקימה לתחייה של צלבי קרס ברחבי ארה"ב היא בעיה".

מה אתה יודע על התמודדות הרשויות האמריקניות עם התופעה?

"אני חושב שהאמירה של הנשיא טראמפ שפתח את נאומו הראשון בפני שני בתי הקונגרס בגינוי התופעות האנטישמיות זה דבר חשוב מאוד. המעשה שעשה סגן הנשיא פנס בבית הקברות בסנט לואיס, זה דבר יפה מאוד. העובדה שמושל ניו יורק הגיע לארץ כדי להביע כאן ביד ושם את הזעזוע שלו, זה חשוב מאוד".

"עכשיו צריך לעבור למעשים. בארה"ב יש שלוש רמות של שלטון - הרמה הפדרלית, רמת המדינה והרמה העירונית - ואנחנו מצפים מכולן לגלות אפס סובלנות לפשעים אנטישמיים וגם לתפוס את המנוולים שביצעו את הפשעים עד כה", מסכם דיין.