בת לאב ערבי: מימשתי את חלומה של אמא

"אמי התחתנה עם ערבי ונפטרה בגיל 52. ימים לפני מותה אמרה לי כי החלום שלה הוא שאחת מבנותיה תעזוב את הכפר ותחזור בתשובה", סיפרה.

חיים לב , ט' באדר תשע"ז

יצאה מהכפר. אילוסטרציה
יצאה מהכפר. אילוסטרציה
צילום: הדס פרוש. פלאש 90

כ-70 ניצולות וילדיהן שחולצו מכפרים ערביים במבצעי חילוץ הרואיים של ארגון 'יד לאחים' ומלווים עד היום בידי הצוות המקצועי של הארגון, השתתפו בשבת האחרונה בשבת יד לאחים שעמדה בסימן "היעד בידייך"

במקביל לשבת המשותפת, לנערות הדור השני שנולדו לאב ערבי, נערכו סדנאות בנפרד כשהנושא המרכזי היה הזהות היהודית.

במהלך אחת הסדנאות סיפרה ש', בת 45, שנולדה לאב ערבי ואם יהודיה וחולצה מכפר ערבי לפני כחצי שנה, במבטא ערבי כבד כי "אמא שלי התחתנה עם ערבי ונפטרה בגיל 52 ממחלה קשה. מספר ימים לפני מותה אמרה לי כי החלום שלה הוא שאחת הבנות שלה תעזוב את הכפר ותחזור בתשובה".

כשדמעות ניקוות בעיניה אמרה ש' למשתתפים כי היא מרגישה שהיא עומדת להגשים את חלומה של אמה וכי בעקבות השבת החליטה להתחיל לשמור שבת מעתה ואילך.

ניצולה נוספת שחולצה בתקופת החגים האחרונים, סיפרה כי בעלה הערבי היה אדם אמיד ומשפחתו משפחה מכובדת, אבל עם כל הטוב, היא הרגישה שהיא "לא היא".

"כל המנטליות של הבית הערבי ושל צורת החיים היתה זרה ומנוכרת לי", סיפרה ר' והמשיכה, "לא הייתי אני! זה מה שהפריע לי".

היא סיפרה שהסתירה ממשפחתה שלה על הקשר עם בעלה, ושהיתה מבקשת ממנו לא לדבר בקול ברחוב כשהיו בתוך ישראל כדי שלא ישמעו את המבטא. מאוחר יותר בא השלב של הסבל הנורא והקשה שחוותה. "הרגע הזה שבו את מסונוורת חולף מהר מדי עד שהכל יוצא משליטה", סיכמה מול הנוכחות.