סרבני גט לא ילמדו תורה?

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעה במסגרתה סרבני גט לא יהיו רשאים לשהות באגף התורני בבתי הכלא, ללמוד ולקבל מזון בכשרות מהודרת.

חזקי ברוך , ח' באדר תשע"ז

ח"כ שולי מועלם רפאלי
ח"כ שולי מועלם רפאלי
צילום: חזקי ברוך

לקראת יום האישה שיחול מחר (שלישי) ויום העגונה שיחול ביום חמישי, מליאת הכנסת אישרה היום בקריאה ראשונה החמרת סנקציות על סרבני גט, כאשר הפעם מדובר על סנקציות דתיות.

הצעת החוק שמקודם על ידי יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי ותנועת 'אמונה' נועד להכביד על גברים סרבנים, זאת במטרה לשחרר נשים מעגינות.

על פי ההצעה ישללו מסרבן גט שלל פריבילגיות הניתנות לאסיר השומר על אורח חיים דתי, כולל שהות באגף התורני, לימודים ואחזקת ספרים, השתתפות בשיעורי תורה ושימוש בספרי קודש.

בנוסף הוא לא יורשה לקבל ארוחות בכשרות מהודרת. הנהלת בתי הדין הרבניים והרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, תומכים גם הם בחוק במטרה להעניק כלים נוספים שיסייעו להם במלחמתם למען נשים עגונות.

הצעת החוק מתבססת על המלצת בתי הדין שהביע את התנגדותו להטבות כפי שמבואר בדברי ההסבר של החוק. "בין אפיקי הפעולה העומדים לרשות בתי הדין נחשב צו המאסר בכפייה לקיצוני מבין צווי ההגבלה, אולם גם מבין כתלי בית הכלא ישנם סרבני גט המעזים לדרוש הטבה בתנאיהם או לאמץ תנאים שייטיבו עימם במהלך תקופת מאסרם כדוגמת השתתפות במסגרות לימודיות שונות הקיימות בבתי המאסר, קבלת אוכל כשר למהדרין או שהייה באגף שומרי המצוות".

כאמור, לבתי הדין הרבניים יש סמכות לשלוח אדם למאסר בגין סרוב מתן גט, כאשר מפתחות היציאה מהכלא נמצאים בידי הסרבן עצמו, במידה ויבחר לשחרר את אשתו מעגינותה.

יחד עם זאת ישנם סרבנים שבוחרים לשבת בכלא מאשר לתת גט והחוק כיום מאפשר להם ליהנות משלל הטבות.

ח"כ שולי מועלם רפאלי אמרה כי "אדם הבוחר בחיים לפי ההלכה היהודית לא יכול להחליט על חלקים שהוא מקבל וחלקים שהוא דוחה. זו אינה ארוחה בהרכבה עצמית שבה מחליטים מה יהיה על הצלחת ומה לא. היהדות כוללת את עיקרון היסוד של ואהבת לרעך כמוך".

"אדם שבוחר לרמוס עקרון זה ולא לתת גט לאשתו רק כדי למרר את חייה, בוחר שלא לקבל את החלטת הדיינים ,אינו יכול לבוא בדרישות לקבל את הפריבילגיות שבתי הכלא מאפשרים לאסירים דתיים. מפתחות הכלא בידיו. שייתן גט וישחרר את אשתו ואת עצמו מהכלא שבו בחר לשים את שניהם", אמרה חברת הכנסת.

מנהל בתי הדין הרבניים הרב שמעון יעקובי הוסיף כי "הצעת החוק של ח"כ שולי מועלם רפאלי היא צעד חשוב והכרחי במאבק בסרבני הגט. בדיון שיתקיים בוועדת חוקה על החוק, ידונו סנקציות נוספות".

עו"ד צפורת שימל, היועצת המשפטית של תנועת 'אמונה' ציינה כי "מדובר בצעד גדול במיוחד לקראת ציון יום העגונה. הסנקציות מטרתן לעודד את סרבני הגט שבמאסר להושיט לעצמם את מפתחות הכלא על ידי מתן גט לנשותיהן. לצערינו יש מביניהם הרואים בבית הכלא בית הבראה והדבר מצריך שינוי. אמונה תמשיך לפעול כנגד תופעת סרבנות הגט עד למיגורה".