למה קורסות מחלקות האשפוז?

על רקע המשבר הקשה בבית החולים הדסה חושף ארגון "לביא" לזכויות האזרח נתונים אודות השפעת תיירות המרפא הפלסטינית על מערכת הבריאות.

שלמה פיוטרקובסקי , ט' באדר תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
iStock

על רקע המשבר במחלקה ההמטו-אונקולוגית בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים חושף ארגון "לביא" לזכויות אדם נתונים על השפעת תיירות המרפא מהרשות הפלסטינית על מערכת הבריאות.

מהדו"ח עולה בין היתר כי ניכר גידול הדרמטי במספר האשפוזים של פלסטינים במספר בתי חולים ישראלים, וכן במספר ימי האשפוז.

כך לדוגמה קפץ מספר האשפוזים של פלסטינים בביה"ח עין כרם מ-1,000 אשפוזים בשנת 2011 ,ל-1,883 אשפוזים בשנת 2015 ,ומ-7,882 ימי אשפוז של פלסטינים בביה"ח עין כרם בשנת 2011, ל-14,601 ימי אשפוז בשנת 2015.

עוד עולה מהדו"ח כי מספר ניכר מימי האשפוז של הפלסטינים מתקיים במחלקות להמטו-אונקולוגיה. לשם ההמחשה, רק במחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים שבבית החולים איכילוב נספרו 18,828 ימי אשפוז של מטופלים מהרש"פ בשנים 2015-2011, ובמחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים שבבית החולים שיבא נספרו 17,967 ימי אשפוז של מטופלים מהרש"פ.

הדו"ח מציין את הבעייתיות בהכנסת מטופלים מהרשות הפלסטינית עם חיידקים עמידים, הפוןגעים במטופלים הישראלים בבתי החולים, במיוחד בפגיות.

לקריאת הדו"ח המלא לחץ כאן

נציין כי מהדו"ח עולה עוד שבניגוד לתיירות מרפא מחו"ל, אשר מסייעת מבחינה כלכלית לבתי החולים בישראל, הרשות הפלסטינית איננה משלמת לבתי החולים את מלוא עלות הטיפול והאשפוז של החולים הפלסטינים, מה שמביא לכך שבתי החולים מסבסדים בפועל את הטיפול, על חשבון החולים הישראלים.

פרק נוסף בדו"ח עוסק במחיר הביטחוני של הטיפול בתושבי הרשות הפלסטינית. בדו"ח מובאות דוגמאות לכך שתושבים רבים מהרש"פ שקיבלו היתרי כניסה לישראל לצרכי טיפולים רפואיים ניסו לבצע פיגועי תופת בתוך מדינת ישראל.

בדו"ח מצוטטים תחקירים בלתי תלויים שבוצעו בנושא השגת האישורים לטיפול בישראל, אשר מעלים ממצאים חמורים, על כך שבכירי החמאס והרש"פ מנצלים את האמון שניתן בהם על ידי הרשויות בישראל, והופכים את האישורים הרפואיים לתעשייה כלכלית ורווחית עבורם ועבור מקורביהם, כאשר השוחד והשחיתות חוגגים.