פגיעה בשבת תהיה בכייה לדורות

עשרות פעילים, רבנים, ואנשי מפלגת האיחוד הלאומי השתתפו הערב בכנס בירושלים שעסק בשאלה "כיצד עלינו להשפיע על שמירת השבת הציבורית?"

אלירן אהרון , ט' באדר תשע"ז

כנס השבת הציבורית. הערב
כנס השבת הציבורית. הערב
צילום: האיחוד הלאומיטוען....

עשרות פעילים מרכזים במפלגת האיחוד הלאומי הגיעו הערב לבירה, לכנס "השבת הציבורית" במלון גני ירושלים, שעסק בערכה של השבת במרחב הציבורי.

הכנס עסק בשאלה "כיצד עלינו להשפיע על שמירת השבת הציבורית?", והוא חלק מסדרת כנסים שעורכת המפלגה מאז הוועידה הרעיונית הגדולה בסוף אוקטובר 2016.

בין משתתפי הכנס הערב היו: הרב שמעון כהן, ראש מוסדות מוריה בבאר שבע ומרבני האיחוד הלאומי, ח"כ פרופ' מנואל טרטכנברג (המחנה הציוני) מיוזמי חוק השבת, עו"ד יצחק מירון ורועי לחמנוביץ-מנכ"ל שבת שיוויון, וכן יו"ר האיחוד הלאומי השר אורי אריאל, ומזכ"ל האיחוד הלאומי אופיר סופר.

השר אורי אריאל אמר בכנס, "השבת היא ערך יהודי ולאומי והיא מעוגנת בסטטוס קוו ההיסטורי. השבת שמרה על עם ישראל במשך אלפי שנים, ופגיעה בצביונה ללא הסכמה תהיה בכייה לדורות".

"השיח על מהות השבת צריך להתקיים, אבל חשוב לזכור כי שינוי הסטטוס קוו בנושא השבת יביא לשינוי מדיניות עם השלכות על כלל החברה הישראלית", הוסיף אריאל, "השבת שייכת לכל עם ישראל והיא צריכה להיות גורם מקרב ולא גורם מרחק".

ח"כ פרופ' מנואל טרטכנברג אמר בדיון, "חופש הצבעה הוא הכרחי, ויש שעת כושר לכך. בלי זה אנחנו מאבדים את השבת במדינת ישראל. אם נצליח להגיע להסכמה על השבת אולי נצליח גם בנושאים נוספים, כן, גם כשרות וגם נישואין וגם יהודה ושומרון. לא נוכל לחיות במחלוקת תמידית על סוגיות היסוד שלנו כאן, ולשבת יש כוח מאחד".

"אינני חובש כיפה אבל השבת היא מרכז חיי המשפחתיים. אני רוצה מדינה יהודית דמוקרטית וצר לי על כך שבמחנה שלי יוצקים תוכן לדמוקרטית אבל זונחים את היהודית, חייבים ליצוק תוכן משמעותי לדמותה היהודית של המדינה וזו השבת", הוסיף טרכטנברג.

אופיר סופר מזכ"ל האיחוד הלאומי אמר בכנס, "השבת הציבורית במדינת ישראל כמדינה יהודית היא ערך עליון. אנחנו בשנים האחרונות התרגלנו לקבלה כמובן מאליו, בו בזמן שכוחות כלכליים או תל אביבים כמשל, מצאו את הדרך לכרסם במעמד השבת בישראל בשדרות בצפת נתניה וירושלים".

"מחובתנו לפעול לכך שמכל התהליך הזה השבת תצא נשכרת", הוסיף סופר.