הדרך החשאית להעברת אמל"ח איראני

במטוסי נוסעים אזרחיים מבריחות משמרות המהפכה האיראניים נשק, לוחמים, פצועים ואף הרוגים אל הקרבות ומהם.

שמעון כהן , י"ד באדר תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: משה שי, פלאש 90

כוחות הביטחון האיראניים מסליקים לוחמים, פצועים, הרוגים ואמל"ח מזירות הקרבות בסוריה ובתימן בטיסות אזרחיות. כך עולה מדיווחו של גורם צבאי איראני המשוייך למשמרות המהפיכה.

את עדותו אודות ההברחות מסר הגורם בדיווח לאתר הרפורמיסטי 'אמד ניוז'. הדברים תורגמו והופצו על ידי מכון ממר"י העוקב אחר התקשורת במזרח התיכון.

על פי הדיווח בטיסות של חברת התעופה האיראנית 'מאהאן' לדמשק, סוריה, ולצנעא, תימן, מעמיסים משטחי נשק רבים במטען הנוסעים ושולחים אותם לאזור הלחימה. הגורם הצבאי מספר כי באחד המקרים אחד מהמטוסים האלה, בו היה נשק במטען הנוסעים, ביקש לנחות בצנעא אך נתקל באיום מצד שני מפציצים סעודיים, ובגלל הפצצת נמל התעופה בצנעא הוא לא הצליח להוריד את המטען הצבאי המדובר.

עוד סיפר כי "אחד המטוסים האלה העביר בשנה שעברה מאיראן לסוריה נוסעים רגילים, כוחות צבא ותחמושת, ומסוריה לאיראן העביר הרוגים ופצועים איראנים, סורים, אפגנים ופקיסטניים כדי שירפאו אותם או יקברו אותם באיראן'".

כמו כן סיפר כי "במסלול החזרה מסוריה, מטוסים אלה מעלים אנשים בחלקו האחורי של המטוס, אזור שאותו הנוסעים הרגילים לא רואים. הם יורדים מהדלת האחורית ונמצאים במהלך הטיסה במקום נפרד מיתר הנוסעים הרגילים. אנשים אלה הם אותם אנשים שאיראן מכשירה בבסיסי הצבא של משמרות המהפכה בלחימה מזוינת וגרילה. למעשה, מפקדי משמרות המהפכה מנצלים את הנוסעים הרגילים במטוסי מאהאן ככיסוי להעברת נשק, תחמושת ולוחמים שהוכשרו למלחמת גרילה באזור".

יצוין כי בדיווחו של אתר 'אמד ניוז' הוצגו גם צילומים של כסאות מטוס העטופים בניילונים על מנת שדמם של הפצועים המובלים במטוס לא ישאיר סימנים על ריפוד הכסאות.