סוד מדיני: בוש הסכים לבנייה בכל ישוב

נראה שממשל טראמפ חוזר להסכמות בוש-שרון. זו העת לחשוף את האמת ששרון הסתיר ומתגלה במכתבים: בוש הסכים לבניה בכל ישוב, גם לא בגושים

שמעון כהן , ט"ז באדר תשע"ז

ההסכמות אתו נגנזו. בוש
ההסכמות אתו נגנזו. בוש
צילום: יוסי זמיר. פלאש 90

לחשוף את האמת. לרנר

ג'ייסון גרינבלט, שליחו של הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ נפגש אתמול עם ראש הממשלה נתניהו סביב סוגיית ההתיישבות, והיום הוא צפוי לפגוש את יו"ר הרש"פ אבו מאזן לשיחה שמן הסתם תעסוק גם היא בסוגיה זו.

לא מעט מדינאים ופוליטיקאים משוכנעים שחזרתו של טראמפ לעקרונות מסמך בוש יניבו לכל היותר הסכמה לבנייה בגושי ההתישבויות, אך עיון אמתי באותה חלופת מכתבים בין אריק שרון וראש לשכתו עו"ד דב וייסגלס, לבין הנשיא האמריקאי ג'ורג' בוש וקונדוליסה רייס מגלה כי הבנייה שהייתה מוסכמת על בוש הייתה רחבה לאין ערוך וכללה בניה בכל ישוב קיים, גם בישובים המבודדים.

מי שחושף את הפרטים הוא ד"ר אהרון לרנר, חבר מרכז הליכוד שבחן את הסוגיה לעומקה ואף שוחח עם עו"ד ויסגלס על התובנות שגילה וקיבל אישור למסקנותיו אלו.

ד"ר לרנר מספר על המכתבים המדוברים ומצטט מתוך מכתבו של וייסגלס לרייס, מכתב בו הוא מסכם את ההבנות בין שרון לבוש:

בשם ראש ממשלת מדינת ישראל, מר אריאל שרון, אני רוצה לאשר מחדש את ההבנה הזאת שאליה הגענו:

''הגבלות על גידול התנחלויות: במסגרת העקרונות המוסכמים בנוגע לפעילויות התיישבותיות, נשקיע מאמץ בימים הקרובים להגיע להגדרה יותר מדויקת של גבול ההתנחלויות ביהודה ושומרון [הגדה המערבית]. צוות ישראלי, בתיאום עם השגריר קרצר, יסקור תצלומי אוויר של ההתנחלויות, וביחד יגדירו את גבול הבנייה בכל אחת מההתנחלויות''.

העולה ממכתב זה הוא שההסכמה לא כללה את גושי ההתיישבויות אלא בניה בכל 'קו כחול' של כל ישוב וישוב. לרנר קובע כי על פי הסכמות אלו בתוך הקו הכחול גם של הישובים המבודדים ניתן היה לבנות באין מפריע. עוד הוא מפנה את תשומת הלב למילים 'בימים הקרובים' שנכללו במכתב, כלומר הדיון המשותף עם השגריר קרצר על גבולותיו של כל ישוב וישוב, גבולות בהן כאמור ניתן היה לבנות בהסכמה אמריקאית, בתוך זמן קצר, כאשר "כל ההגבלות התייחסו לבנייה מעבר לקווי הבנייה".

לרנר מספר כי כאשר שמע את ההודעה לתקשורת שהוציא הנשיא האמריקאי הנוכחי ולפיה הבניה בהתנחלויות אינה הבעיה שפוגעת בשלום, אלא אולי יש בעייתיות בבניה מעבר לקווי הישובים, ראה בכך עדות לכך ש"אולי בישראל לא זוכרים את הסיפור הזה, אבל מי שניסח את ההודעה לתקשורת בבית הלבן זוכר".

אם כן כיצד נוצר סיפור גושי ההתנחלויות? מסתבר שמדובר בתרגיל 'הפרד ומשול' שניסה ראש הממשלה דאז אריאל שרון לבצע בתוך ההתיישבות. לרנר עצמו פנה לעו"ד וייסגלס וביקש אישור לאופן בו הבין את המכתבים וזה אכן אישר לו שהבנתו נכונה.

כאשר שאל את וייסגלס מדוע אם כן לא בוצעו אותם בירורים יחד עם השגריר האמריקאי לקביעת גבולות כל ישוב וישוב על מנת לאפשר בנייה בתוכם, השיב לו וייסגלס כי שרון רצה לקבל את תמיכתם של תושבי גושי ההתישבויות במהלך עקירת גוש קטיף ולכן ערך בידול שיעגן את מעמד ישובי הגושים ובכך אולי יסברו תושביהן כי ההגבלות והדיונים מול האמריקאים אינם נוגעים להם ומתוך כך יתמכו במהלך הנסיגה מרצועת עזה.

משום כך ויתרו שרון ואנשיו על השלב של ישיבה על מפות ההתיישבות ביהודה ושומרון והסכמה מול הממשל האמריקאי לבנייה בתוך גבולותיו של כל ישוב.

בעקבות הדברים הללו נשאל לרנר מדוע מאז נכתבו המכתבים הללו לא מצאו לנכון ראש הממשלה נתניהו, שרים וחברי כנסת מתנגדי מגבלות הבנייה לחשוף את הפרטים. לדבירו על נתניהו הוא אינו מעוניין לדבר שכן לא שוחח עמו על כך, אך לעומת זאת "בכאב רב אני יכול לומר בצורה עדינה שאם תשאל שרים וחברי כנסת וכאלה שחושבים שהם יודעים הכול על מכתב ויסגלס, תגלה שהם לא יודעים".

"בתקופת רבין ובתקופות נוספות בכל פעם שיצא הסכם טרחתי לקרוא אותו מהתחלה ועד הסוף, וכששאלתי שרים הם אמרו לי שזה קשה וזה באנגלית וכו'. אנחנו יכולים להתווכח ארבע שעות במקום לקרוא משהו שתי דקות", אומר לרנר המעיר כי "בימים הקרובים יהיה לנו שגריר אמריקאי חדש ואני מאוד מצפה שהוא יישב על אותם מפות ויקבע את קווי הבנייה כדי לרוץ קדימה".