שחקן בתאטרון האבסורד

רס"ן במילואים בניהו הוכמן כותב מכתב אישי לסא"ל ניר דופט שמונה למפקד הגדוד המעורב בניגוד לעמדת הרבנים. "אחי, חזור בך!"

בניהו הוכמן , י"ז באדר תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום המחשה: הדס פרוש, פלאש 90

לכבוד סא"ל ניר דופט

אתמול כשראיתי את הראיון שדובר צה"ל הוציא בשמך ,שבו הצהרת שאין מאושר ממך, חשתי השפלה עצומה בשביל התורה, בשביל רבותיך, בשביל הציונות הדתית, כן – וגם בשבילך.

הוכחת בדיוק את מה שאמר דובר צה"ל - שלדתיים האלה אין שום חוט שידרה, שום כבוד עצמי. הרבנים צועקים והכל ימשיך כרגיל.

כל העקרונות שלנו נעלמים לנוכח התפקיד הנחשק שמציעים לנו.

כן, אני כותב בכוונה בלשון רבים כי כולנו באותה הסירה, ובאמת 'אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו' ו'אל תביאני לא לידי נסיון ולא לידי בזיון'.

עברו עליך 15 שנה של השקעה עצומה ומסירות נפש שלך והקרבה גדולה של המשפחה בשביל השרות הצבאי. והנה, סוף סוף נותנים לך לפקד על גדוד בצה"ל. מה, עכשיו לקום וללכת?!

אז כן, זה בדיוק הנסיון בו עמד אברהם אבינו. אחרי שנים שהוא מחנך נגד הקרבת הבנים למולך, ה' אומר לו לעשות בדיוק הפוך. איך הוא יכול לעשות זאת?!

אחי, חזור בך! שמעון העמסוני דרש את כל האת"ים שבתורה. כשהוא הגיע ל"את ה' אלקיך תירא" הוא לא ידע מה לדרוש, אז הוא פרש ואמר - כמו שקיבלתי שכר על הדרישה אקבל שכר על הפרישה. בנקודה הזו מתברר באמת בשביל מה הקרבת את כל שנותיך בצבא - בשביל צווי ה' או בשביל קריירה אישית.

ועוד דבר. אתה לא שם לב שמשפילים אותך? הפכו אותך שחקן בתאטרון האבסורד.

לא הרמטכ"ל בחר אותך לתפקיד, אישיות הרבה יותר בכירה - היוהל"ם. במשרד שלה ישבו וחשבו מי יקים את הגדוד המעורב הרביעי.

ולא, הן לא חיפשו קצין עם סכין בין השיניים, שיכין את הגדוד הכי טוב למלחמה. בלי לפגוע, כאלה יש הרבה כמוך. ואתה ראוי ללא ספק לפקד על כל גדוד אחר בצנחנים.

חיפשו קצין דתי, ולא סתם דתי אלא אחד מעלי, כזה שיראה מי באמת קובע, שהרבנים, שהתורה לא שווה כלום.

מעכשיו אתה שפוט שלהם - אתה שיודע כמה אסור וכמה מסוכן להכניס בנות לקרבי, מעכשיו אתה תלך למדרשות דתיות ותסביר כמה טוב לבנות בצה"ל. לך יתנו להקים מחלקות לבנות דתיות כי "אתה מבין את הצרכים" ואותך גם יקדמו בסולם הדרגות כי אתה עושה להם את העבודה, בדיוק כמו כל "גיבורי" ההתנתקות שקודמו.

אחי, חזור בך!

תתגבר ותפרוש, תראה את הדרך לרבים שמסתכלים עליך ומחפשים מנהיג עם אומץ שיגיד - עד כאן. מג"דים בצה"ל אינם רק קרייריסטים. אנחנו רוצים לשרת את עם ישראל בצבא, אבל לא נמכור את הערכים שלנו לא בשביל כסף ולא בשביל קריירה ולא בשביל לצאת טוב בעיני העולם ה"נאור". אם הם באמת רוצים בך שיתנו לך תפקיד אמיתי, ולא יכפו עליך דברים נגד אמונתך.

חזק ואמץ,

רס"ן במילואים בניהו הוכמן