"הממשלה מדרדרת אותנו לאחור" - ראיון

הרב זאגא, המתמודד על ראשות 'הבית היהודי', מבקר את התנהלות היו"ר: חיילים סובלים והוא אומר שהכול בסדר. חברי הרשימה נאנקים תחתיו.

שמעון כהן , י"ז באדר תשע"ז | עודכן: 13:30

הרב זאגא
הרב זאגא
צילום: ניסים לבטוען....

בהתמודדות המתקרבת להנהגת 'הבית היהודי' תמצאו גם את הרב יצחק חי זאגא, עמו שוחחנו ביומן ערוץ 7.

בראשית הדברים מספר הרב זאגא על עברו המקצועי כמשפטן וכלכלן שהוביל כיועץ וכדירקטור חברות גדולות בשוק, בין השאר בעסקאות ענק, עד שבחר בעולם התורה והפך למחנך העוסק בהפצת הגותו של הרב קוק.

"בעבר הצבעתי לנפתלי בנט והיום אני מתמודד מולו", אומר הרב זאגא המסביר: "אפשר לעלות קומה ברמה שלא תאמן, ובמקום לנצל הזדמנויות הממשלה הנוכחית מדרדרת אותנו לאחור". דוגמאות לכך הוא מוצא במספר פרמטרים: "מפקירים את החינוך בידי הרפורמים, משכנעים את טראמפ להסכם אוסלו, מתקיימות מלחמות בלתי מוסריות בצבא, דפוסי כלכלה מיושנים שמונעים את הדאגה לרווחת הפרט. מקפיאים ביו"ש ששם נתח משמעותי מפוטנציאל הדיור".

לדבריו עסקאות ענק כלכליות כדוגמת מכירת מוביליי אמורות היו להיות מנוף לטובת הכלכלה הישראלית ולטובת האזרח הישראלי, אך בפועל מדברים על הטבה בסדר גודל של שמונים שקלים לאזרח "חמש מנות פלאפל", כהגדרתו. "עם ישראל גדל והפוליטיקה נהייתה קטנה", אומר הרב זאגא המשוכנע כי המענה צריך לבוא משילוב של אנשי רוח ומעשה ולא רק מהמלכת גיבורים ואנשי סיירת. "מוכרחים להחליף ראש ולהציע לעם ישראל פתרונות יצירתיים".

על הפניית ההאשמה לעברו של יו"ר המפלגה, השר נפתלי בנט, נשאל הרב זאגא אם חברי כנסת כדוגמת יוגב, הרב בן דהן, מועלם וסמוטריץ' אינם מוכיחים שההתנהלות המפלגתית היא זו שאותה ניתן לנהל בתקופה זו ולא מעבר לכך בשלב זה. לדבריו אכן מדבור באנשים טובים אך "בנט יצר מציאות שהיו"ר הוא המפלגה ולהיפך".

"יו"ר המפלגה הוא בעל הבית של המפלגה, הוא שמחליט על מה נלחמים ועל מה לא. אנחנו אומרים לו שחיילים סובלים והוא אומר שהוא דיבר עם קצינים והכול בסדר. מבחינתו אין בעיות. צריך לשאול את חבריו לרשימה. הם נאנקים מאחורי שלטונו של נפתלי בנט. חברי הכנסת המוכשרים יפרחו אם נחליף את הראש".

באשר לסוגיית ההצנחה לראשות הפרמידה המפלגתית, לעומת עבודה איטית מתחתית הפעילות הפרלמנטארית והלאה למעמד שר, אומר הרב זאגא: "נפתלי בנט צנח הרבה יותר ממני. הוא עשה אקזיט בחברה אחת, אני עבדתי בחברות ממשלתיות, הייתה לי היכרות עם משרד ראש הממשלה ועם יועצי ראש הממשלה, עם הסוכנות היהודית. ההיסטוריה שלי עמוסת פרויקטים. ההיכרות שלי עם המערכות קיימת גם אם לא עם אדם ספציפי כזה או אחר". עוד מוסיף הרב זאגא וקובע כשהוא נשאל אם יש לו את המסוגלות לכהן כשר בממשלה: "הכישורים שלי והניסיון שלי הם בהרבה יותר מרמת שר", ובהקשר זה הוא מזכיר את המיזמים בהם היה מעורב כדוגמת הכשרת פרויקט כביש 6 והוצאתו לפועל, כהוכחה לניסיונו הרב בניהול והובלת מהלכים עתירי סכומים.

עוד נשאל הרב זאגא אם אופיו האישי כאיש בית המדרש אינו מתאים יותר למי שעומד מאחורי הקלעים הביצועיים, כפי שהיה באותם מיזמים שהוא מספר עליהם, ואינו מתאים להתמודדות מחוספסת ולעיתים אף קשה ודוקרנית מול כרישי הפוליטיקה. במענה הוא מזכיר את דבריו של הרב קוק על הצורך בהנהגה המושתתת על תלמידי חכמים הנכנסים לעולם המעשה, ושילוב זה הוא מסימני הגאולה. את הדברים מעלה הרב קוק בין השאר גם באיגרת תשמ"ג הנוגעת לפעילות הכלכלית והחברתית של יעקב אבינו בשכם, פעילות שאינה אלא 'הכנת רגלי משיח'. עוד הזכיר את המדרש המתבטא "בשמו" של יעקב אבינו 'אחיו אני ברמאות', כלומר, לצד היותי תלמיד חכם ואיש אוהלים אני יכול להיכנס לעומקו של עולם המעשה ולנחול בו הישגים.

על סיכוייו ועל התמודדותו של יונתן ברנסקי להנהגה גם הוא מול השר בנט, הוא אומר "הודעתי לפני חצי שנה שאני הולך להתמודד והיום יש לי הרבה מאוד תומכים. הציבור מבין שהמנהיגות לא מבטאת את הציבור. ברנסקי הודיע שהוא מתמודד לפני שבוע וחצי. צריך להפנות את השאלה אליו. שיסביר איך זה מחזק את החלפתו של נפתלי בנט. אני מתכוון להיפגש איתו ואני מקווה שהוא יבין שההתמודדות לא מועילה".

הרב זאגא משוכנע שבחירה בו לא תבריח מצביעים מהמפלגה ולא תחזיק אותה לממדי העבר שלה. "הבית היהודי מדבר על אי סקטוריאליות אבל לא מציע פתרונות למצוקות כלליות כמו מצוקת הדיור, הבית היהודי לא עוזר לאנשים דחוקים שזקוקים לצמיחה. לבית היהודי יש בכלל תכנית כלכלית? אסביר את הטעות הכלכלית הנוראה של בנימין נתניהו", הוא אומר ומפרט כיצד לתפיסתו מדיניותו הכלכלית של נתניהו הייתה טובה לימי המשבר הבינלאומי, אך לאחר מכן יצרה בועת נדל"ן עם זרימת כספים זרים לישראל, ובועה זו מסוכנת לאזרח הישראלי.

לדבריו שינוי מדיניות כלכלי ויצירת עוצמה כלכלית לישראל תאפשר למדיניות הישראלית עוצמה משלה, וכך ניתן יהיה לקדם גם מהלכים מדיניים ריבוניים ביהודה ושומרון מבלי לחשוש מתגובות העולם.