ברק: הפעלת מערכת החץ - טעות

שר הביטחון לשעבר אומר כי הפעלת מערכת ה"חץ" בתגובה לירי הטילים מסוריה אילצה את ישראל להודות באחריותה לפעולות צה"ל מעבר לגבול.

חזקי ברוך , כ' באדר תשע"ז

אהוד ברק
אהוד ברק
צילום: פלאש 90

שר הביטחון לשעבר אהוד ברק השתתף היום (שבת) ב"שבתרבות" בבאר שבע, התייחס למתיחות בצפון ולתקיפה בסוריה.

"יכול להיות שבמחשבה מעמיקה לא היה כדאי לירות 'חץ'", אמר ברק, "הנפילה של גוף הרקטה בירדן הכריחה אותנו להודות לראשונה בתקיפה בסוריה".

"הרוסים הם בעלי הבית בסוריה, והם אלה שמחזקים את אסד. פוטין הוא האיש הכי ידידותי למדינת ישראל שאי פעם ישב בקרמלין ויש לקדם את השיח בין ירושלים למוסקבה לגבי המצב בסוריה". לגבי ההסכם עם איראן אמר ש"ההסכם עם איראן הוא הסכם רע, אבל נשיא ארצות הברית לא יכול לבטל אותו".

כאשר התבקש להתייחס למעורבות ארצות הברית בתהליך המדיני אמר כי ש"טראמפ אומר 'מדינה אחת, שתיים - מה שתרצו', המשמעות היא שישראל והפלסטינים יצטרכו להגיע להסכמה. ברור שהרף התחתון הוא שתי מדינות".

נזכיר כי בלילה בין יום חמישי ליום שישי תקפו מטוסי חיל האוויר כמה מטרות בסוריה. במהלך הירי שיגר מערך ההגנה האווירית של משטר אסד מספר טילים לעבר מטוסי חיל האוויר. הטילים לא פגעו במטוסים אך ככל הנראה אחד מהם עלול היה לנחות בשטח ישראל -ולכן שוגר טיל החץ.

מערך ההגנה הישראלי הצליח ליירט אחד מהטילים מצפון לירושלים, ושרידי יירוט נפלו בירדן. בתקרית לא היו נפגעים בצד הישראלי, ובצה"ל אישרו כי בשל התקרית הושמעה אזעקה באזור בקעת הירדן. מדובר היה בפעם הראשונה שישראל אישרה שימוש מבצעי של מערכת ה"חץ" שנמסרה לידי חיל האוויר בסוף שנות ה-90 ונועדה לשמש ליירוט איומים בליסטיים.