אלפי איראניים נהרגו בעיראק ובסוריה

בכיר איראני חושף את מספרם של הלוחמים שנשלחו על ידי איראן לקרבות בסוריה ובעיראק ונהרגו שם. אנשי חיזבאללה מונים כ-40% מההרוגים.

שמעון כהן , כ"ב באדר תשע"ז

פעילי ג'בהת א-נוסרה בסוריה
פעילי ג'בהת א-נוסרה בסוריה
צילום: רויטרס

מספר ההרוגים ששוגרו על ידי איראן לקרבות בסוריה ובעיראק הגיע ל-2,100. כך עולה מדבריו של יו"ר קרן השהיד, חג'ת אלאסלאם, סיד מחמד עלי שהידי, דברים שנאמרו במסגרת אירועי יום השהיד האיראני.

במרכז המידע למודיעין ולטרור מציינים ומדגישים כי מספר ההרוגים בו נקב יו"ר קרן השהיד אינו מתייחס רק ללוחמים בעלי לאומיות איראנית אלא לכלל הלוחמים, שנשלחו מטעם איראן להילחם בסוריה ובעיראק, הלוחמים הללו כוללים את פעילי ארגון חזבאללה הלבנוני ושיעים ממוצא אפגאני, פקיסטאני ועיראקי, המופעלים ע"י משמרות המהפכה.

מספר זה בו נקט הבכיר האיראני אינו תואם נתוני מחקר של עלי אלפונה, חוקר משמרות המהפכה הפועל במכון וושינגטון בארה"ב. על פי נתוניו של אלפונה, העוקב אחר מעורבות איראן ושלוחיה בסוריה ובעיראק, עד היום נהרגו 2,603 מהלוחמים אותם שיגרה איראן לקרבות.

על פי ההערכות הפער בין נתוני החוקר לבין הנתון האיראני מאופן ספירה שונה שאולי אינו כולל את ההרוגים על אדמת עיראק.

במרכז המידע מציינים כי מהממצאים של עלי אלפונה אנו למדים כי: בסוריה נהרגו 473 לוחמים איראנים, 1,045 פעילי חזבאללה ו-801 פעילי המליציות השיעיות הפועלות בסוריה (פקיסטאנים, אפגאנים ועיראקים). סה"כ מספר ההרוגים בקרב הכוחות האיראנים ושלוחותיה של איראן בסוריה מגיע איפא ל-2,319. בעיראק זיהה אלפונה 38 לוחמים איראנים ו-246 לוחמי המליציות השיעיות העיראקיות. סה"כ מספר ההרוגים בעיראק מגיע איפא ל-284.

נתון נוסף אליו מפנים חוקרי המכון את תשומת הלב הוא מספרם הגבוה של פעילי חזבאללה בין ההרוגים המדוברים (כ-40% מכלל האבדות).

מספר זה "נובע להערכתנו מהיותם כוח איכותי, זמין, שהיה מעורב במוקדי הקרבות החשובים והקטלניים (כגון הקרב על חלב) ולפיכך נחשף לאבידות רבות. גם מספר ההרוגים האיראנים, יחסית להיקפו המצומצם של הכוח האיראני בסוריה,הינו גבוה יחסית (בקרבם בולטים למעלה מעשרה קצינים בכירים בדרגת תא"ל). משקלן המליציות השיעיות בכלל ההרוגים הינו נמוך בשל היותן בעיקר כוח עזר, ולא כוח צבאי איכותי הנשלח לחזית הלחימה במוקדי הקרבות החשובים".