לראשונה: כפר אולימפי בישראל

צעד דרמטי בכנסת למען קידום ופיתוח הספורט ההישגי בישראל. "חוק וינגייט" יהפוך את המכון הותיק למרכז הספורט הלאומי בישראל

נרי וייס , כ"ב באדר תשע"ז

מירי רגב. מקדמת את הספורט ההישגי
מירי רגב. מקדמת את הספורט ההישגי
צילום: נעם ריבקין פנטון, פלאש 90

ביוזמת משרד התרבות והספורט עבר היום (שני) בכנסת חוק שיקדם את הספורט ההישגי בישראל ויצמיח ספורטאים רבים במטרה להביא להישגים עולמיים.

אחרי שנים ארוכות ודיונים רבים בכנסת, הוסדר מעמדו של מכון וינגייט, במה שהיה לאחד מהיעדים המרכזיים של שרת התרבות והספורט מירי רגב עם כניסתה לתפקיד.

המטרה הייתה להבטיח לספורטאים את התנאים הטובים ביותר בדרך להישגים בזירה הארצית והבינלאומית, זאת על ידי הפיכתו של מכון וינגייט הוותיק למרכז לאומי למצויינות בספורט כשזה יאגד בתוכו את כל צרכיי הספורטאים, מהדרכות שונות ומגוונות, דרך מעבדות מחקר ועד רפואת ספורט ועוד.

מדובר בלא פחות מצעד היסטורי שמהווה אפשרות של קידום ופיתוח הספורט ההישגי בישראל.

עם החלת החוק, תהפוך ישראל בדומה למדינות רבות בעולם, למקום בו ישנו כפר אולימפי - בית לאומי שישמש מרכז אימון הישגי עבור הספורטאים מתוך רצון להביא לשיפור הישגי הספורטאים ברמה הבינלאומית.

משמעות הפיכת מכון וינגייט למרכז לאומי שכזה מתבטא בין היתר בהשקעה משמעותית של המדינה במרכז שיעשיר את הספורט הישראלי הן בהון האנושי והן בתחזוקת מתקנים ושדרוג התשתיות הקיימות.

"תקציבו של המכון ימומן בחלקו מתקציב המדינה וייקבע בחוק התקציב השנתי בתכנית נפרדת ממסגרת התקציב של משרד התרבות והספורט, כפי שמתואם עם משרד האוצר", אמרו במשרד התרבות והספורט. כמו כן, באמצעות החוק תתבצע הסדרה של קרקעות המכון מול מינהל מקרקעי ישראל, כך שבעתיד יוכל המכון להקים אזורי מגורים נרחבים יותר לספורטאים ולאנשי צוות, להרחיב תשתיות ספורטיביות, להקים מרכז למחקר מדעי הספורט, להרחיב מתקנים לרפואת ספורט ולשיקום נפגעי תנועה בספורט ועוד.

במסגרת החוק יוכר המכון כבית לאומי למספר מסוים של איגודים, כך שיוקצה תקציב לשיפוץ המתקנים הקיימים ובניית חדשים וכך יוכל להפוך למקום מושבם הקבוע של איגודי ספורט שונים. במכון תפעלנה יחידות הממלאות תפקידים לאומיים, כגון: היחידה לספורט הישגי, המרכז לרפואת ספורט ומחקר, פנימייה לספורטאים מחוננים, ספריה לאומית לספורט, ארכיון הספורט והחינוך הגופני, מוזיאון להנצחת ספורטאים יהודים ועוד.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, מי שדחפה את החוק מרגע כניסתה לתפקיד, אמרה היום כי "החוק מביא בשורה חשובה לכל מי שהספורט הישראלי נטוע בליבו. אני שמחה לבשר שהצלחנו לאחר מאמצים רבים להקים בית למצוינות ישראלית בספורט. מהמקום הזה יצמחו עוד הרבה ספורטאים מצוינים שיעשו חיל גם בזירה הבינלאומית. זו בשורה לספורטאים מהפריפריה שעושים בימים אלו את הצעדים הראשונים שלהם בדרך לפסגה, ובשורה לתקוות האולימפיות של המחר. כולם ייהנו מכפר אולימפי ומבית ספורטיבי ברמה הגבוהה ביותר, וכשרת התרבות והספורט, אין גאה ממני על הזכות להעביר את החוק הזה, שהיה אחד היעדים החשובים ביותר שהצבתי עם כניסתי לתפקיד".

אמוץ בכר, מנכ"ל מכון וינגייט אמר עם העברת החוק בכנסת, כי "אחרי כל כך הרבה שנים שמדברים על החוק ועל חשיבותו לקידום הספורט ההישגי בישראל הנה זה קורה".

לדבריו של בכר, "עיתוי העברת החוק מרגש עוד יותר מאחר שהשנה מציינים 60 שנה להיווסדו של המכון ואין מתנה גדולה מזו. מדובר במהלך חשוב שנועד להעמיד את מכון וינגייט בקו אחד עם המכונים הלאומיים המתקדמים בעולם ולהעניק לו את הכלים והמשאבים לפיתוח מתקנים, ציוד וידע ברמה הגבוהה ביותר. חוק מכון וינגייט, הוא פרי יוזמתה ונחישותה של שרת התרבות והספורט ח״כ מירי רגב לקדם את הספורט ההישגי תחרותי בישראל, ויסייע בידנו להמשיך ולטפח ספורטאים ברמה הבינלאומית הגבוהה ביותר", אמר בכר.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il