רוח רעה בצה"ל - ראיון עם הרב מלמד

הרב זלמן מלמד מתייחס למלחמת התרבות והרוח הרעה, כהגדרתו, שחדרה לשורות הצבא, ולמתקפה על הרב יגאל לוינשטיין.

עוזי ברוך , כ"ג באדר תשע"ז

הרב זלמן מלמד
הרב זלמן מלמד
צילום: אריה מינקוב

לקראת השימוע המתוכנן להתקיים לרב יגאל לוינשטיין במשרד הביטחון התייחס הרב זלמן מלמד, ראש ישיבת בית אל, לפרשה כולה בראיון מיוחד לעוזי ברוך ברדיו מורשת של קול ישראל.

"אני מכיר את הרב יגאל לוינשטיין היטב. תלמיד חכם ירא שמים מחנך דגול שעשה דברים נפלאים בהכנת תלמידים לשרת בצה"ל, וצה"ל חייב לרב יגאל לוינשטיין הרבה מאוד מאוד. הוא אחד האנשים שפעלו למען צה"ל והביאו לצה"ל מפקדים חשובים בכירים איכותיים יוצאים מהכלל. על הרב לוינשטיין אפשר לדבר רק דברים טובים", פותח הרב מלמד ואומר.

"ברור שאין מקום להטיל שום חרם על המכינה אלא רק לתת לה שבחים, להוסיף לה תקציבים ולחזק את המכינה הזו. המכינה הזו היא אחד המפעלים הכי טובים והכי מוצלחים בארץ, בזכותם של הרב סדן והרב יגאל לוינשטיין".

באשר לסוגיית השירות המשותף אומר הרב מלמד כי בניגוד למנסים לתייג את דרך התורה וההלכה כדרך מיושנת הרי ש"דרך האמונה היא הדרך הכי מתקדמת. היא שרדה הרבה גלים עכורים במשך הדורות, והיא תשרוד גם את הגל העכור הזה שמטשטש את הזהות של המינים והורס את המוסר היהודי הטבעי הבריא והאיתן, שבזכותו עם ישראל התקיים כל הדורות, וימשיך להתקיים גם בדורות הבאים".

על קביעתו ולפיה שירות בגדוד מעורב חמור מאכילת חזיר אומר הרב מלמד, כי אכן כך הם פני הדברים גם מבלי להיכנס לפרטי ההלכה שעניינה ומקומה הוא בבית המדרש, אך ברור ש"השירות המשותף של בנים ובנות ביחידות מעורבות ביחידות הלוחמות הוא חמור יותר מאכילת מאכלות אסורות, חזיר ונבלות וטריפות".

הרב מלמד קובע בדבריו כי מלחמת התרבות חדרה לצה"ל. "מזה שנה וחצי יש בצה"ל רוח רעה שפוגעת ברבנות הצבאית בכמה מובנים. ראשית, צמצמו מאוד את אנשי הרבנות הצבאית וזה פוגע פגיעה ממשית ביכולת של הרבנות הצבאית למלא את תפקידה, כולל צמצום משגיחי הכשרות ויש יחידות שבהן אין משגיח כשרות. במטבח שבו אין משגיח כשרות למעשה אסור לאדם שומר תורה ומצוות לאכול. זו המציאות וכך שמעתי מאנשים נאמנים על הקורה שם".

מוסיף הרב מלמד ומתאר את התפנית שחלה בצה"ל בשנים האחרונות ומזכיר את הפגיעה בענף התודעה היהודית שנתן תרומה עצומה למוטיבציה של חיילי צה"ל לשרת מתוך אמונה והיכרות עם יעדיו של הצבא לשמירת עם ישראל וארץ ישראל. "כשחסרה הרוח הזו זה פוגע פגיעה אנושה בכוח הלחימה של צה"ל".

על הפרסומים האחרונים אודות התקנת שירותים ציבוריים משותפים לחיילים ולחיילות בצה"ל, אומר הרב מלמד כי מדובר ברוח רעה של ממש, רוח המנוגדת לרצונם של חיילים וחיילות החשים פגיעה בצניעותם שלהם, "הדברים ממש תמוהים. מאיפה הגיעה הרוח הרעה הזו? מה הערך החשוב של שירותים משותפים? מה זה תורם? אינני מבין. רובו של צה"ל אנשים מסורתיים או דתיים והדרך הזו מנוגדת לדרכם, ואיך יכול להיות שצה"ל יכתיב דרך המנוגדת לרוב המשרתים בו?".

על התנהלותו של הרב הצבאי הראשי בפרשה אומר הרב מלמד כי אינו מכיר אותו היטב, והיה שמח לפגוש אותו ולשמוע כיצד הוא פועל בעניין, אך בטרם התקיימה פגישה שכזו לא יוכל להביע עמדה. "אני מבין שלא נותנים לו האפשרות לפעול, אבל לא אוכל לומר יותר מזה".

בדבריו לא שולל הרב מלמד את האפשרות לפיה מה שעומד מאחורי מלחמת התרבות הצה"לית הזו הוא חשש של ראשי הצבא מהתחזקות המעמד והנוכחות של בני המגזר הדתי בשורותיו של הצבא. "יתכן ויש אנשים במטה הכללי שריבוי החיילים והקצינים הדתיים בצה"ל מפריע להם, אבל יש כאן משהו יותר עמוק – זה כבר כמה שנים שהקצינים הבכירים בצה"ל קיבלו סדרות חינוך שהיו מוכוונות כולן בידי גופים שמאלניים רדיקאליים, וזה שיינה את הרוח והמבט שלהם.

לפי דעתי זה מזיק מאוד מאוד לצה"ל וזה גרם לא רק לפקודת השירות המשותף, אלא גם מלחמת 'צוק איתן' הייתה ברוח זו ודו"ח המבקר כבר עמד עליהם. צריך לשנות. רוח צה"ל צריכה להיות שהצבא הוא צבא העם היהודי, צבא שתפקידו לשמור על העם היהודי ולחזק את מדינתו של העם היהודי, להרגיש את הקשר המיוחד שלנו לארץ ישראל, למולדת שלנו מאז ימי יהושע בן נון ואברהם אבינו. ללא התודעה הזו צה"ל חסר את הדבר העיקרי שלו, את הרוח הפנימית שבלעדיה לא ניתן לנצח במלחמות".