"כל האיומים מובילים אל איראן"

יו"ר ועדת החוץ והביטחון טוען כי איראן מפעילה את כל איומי הטרור סביב ישראל "כמו מנצח על תזמורת" ומביע דאגה מהמצב בגבול הסורי

חזקי ברוך , כ"ג באדר תשע"ז

אבי דיכטר
אבי דיכטר
צילום: חזקי ברוך

יו''ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ אבי דיכטר, מתייחס אחר הצהריים (שלישי) למצב בגבול עם סוריה ולאיומים על ישראל בגזרות השונות.

'כשבוחנים את האיומים, בין אם זה חמאס וג'יהאד אסלאמי בדרום או חיזבאללה בצפון, מבינים ששניהם מחוברים בעבותות לאיראן. איראן מפעילה אותם כמו מנצח על תזמורת. היא משתדלת להרחיק מעצמה טביעות אצבע אלימות טרוריסטיות אבל כולם יודעים לזהות את זה", טען דיכטר.

לדבריו, "זה לא מקרי ש-19 מדינות ערביות הכריזו על חיזבאללה כארגון טרור לפני פחות משנה. כשאתה מסתכל על איראן אתה מבין שאין ספק שהיא מייצרת גם איום קונבנציונלי בולט מאוד וגם איום גרעיני אופציונלי, מפני שאף אחד לא משלה את עצמו שאירן זנחה את תוכניותיה".

"צריך לעשות הכול ,ממש הכול כדי שמעבר לאיום הקונבנציונלי היא לא תחשוב בכלל לרגע שכדאי לה להגיע ליכולות של נשק גרעיני", הוסיף דיכטר.

הוא התייחס למצב בגבול הצפון ואמר כי ''מדינת המפתח מבחינה של ישראל לגבי מה שקורה בסוריה היא דווקא רוסיה. מפני שרוסיה תקבע איך תראה סוריה. רוסיה תקבע את מידת מעורבותה של איראן על אדמת סוריה וכתוצאה מכך מה יעשה חיזבאללה על אדמת סוריה".

"הסורים שיגרו לעבר מטוסים ישראלים טיל נגד מטוסים מתוצרת רוסיה, וכשאתה מסתכל דרך העיניים של הרוסים, הם אומרים לעצמם 'טיל חץ של מדינה קטנה בשם ישראל יירט טיל נ''מ רוסי', הם ללא ספק נעלבו מהאירוע הזה", מעריך יו"ר ועדת החוץ והביטחון.

הוא מוסיף כי "צריך לקחת את זה בפרופורציות קצת שונות מאירועים שתוארו שקורים בגזרה. כששחקן כל כך מרכזי כמו רוסיה מככב בתקיפות ובבניית בסיס בצפון מערב סוריה, צריך להבין שמה שיקרה או לא יקרה בסוריה, לרוסיה תהיה השפעה גדולה מאוד''.

דיכטר מציין כי ''רמת הגולן שהייתה זירה שקטה מאוד מאז 1974 קצת אחרי מלחמת יום הכיפורים, הפכה במידה מסויימת שטח הפקר שכל גוף מורדים או טרור מצא את עצמו שם, בין אם זה אל קאעידה, דאעש או מורדים אחרים. מה שמסתמן בתקופה האחרונה זה קצת יותר התמסדות של הסורים באזור הזה, וזו סיבה לדאגה משום שדרך הפלטפורמה של הצבא הסורי עלולים לזחול לשם גורמים כמו חיזבאללה".

"ישראל לא יכולה להסכים שחיזבאללה תהיה מולנו גם מאזור לבנון וגם מאזור רמת הגולן. זו סוגיה מאוד משמעותית עבורנו גם אם איראן תחליט לפתח את רמת גולן כטריטוריה שיש לה בה רצון להשפיע'', דברי יו"ר ועדת החוץ והביטחון.