ארה"ב ביקשה: הקפיאו את הבנייה

במהלך שיחותיו של גרינבלט בשבוע שעבר הבהיר השליח האמריקני כי ממשל טראמפ מעוניין בהגבלה משמעותית של הבנייה בהתנחלויות ביו"ש.

אורלי הררי וניצן קידר , כ"ד באדר תשע"ז

השליח האמריקני
השליח האמריקני
צילום: מתי שטרן, שגרירות ארצות הברית, תל אביב

השליח האמריקני של ממשל טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון, גרינבלט שביקר בישראל בשבוע שעבר ביקש מראש הממשלה בנימין נתניהו ואנשיו להפסיק את הבנייה בישובים יהודים שמחוץ לגושים.

גרינבלט הבהיר כי ממשל טראמפ מעוניין בהגבלה משמעותית של הבנייה בהתנחלויות, ואף הציע ליצור מכסות לבנייה שיקבעו את מספר הבתים שייבנו בהתיישבות בכל שנה ושנה.

בנוסף, התבקש נתניהו להסכים להקפאת הבנייה במה שהוגדר 'התנחלויות מבודדות' ולבנות רק בתוך גושי ההתיישבות ובמזרח ירושלים - בנייה שהאמריקנים לא יתמכו בה פומבית, אבל יתנו לה הסכמה שקטה ואף התחייבות שלא לגנות אותה.

ראש הממשלה הבהיר לאמריקנים כי בהתייעצות עם הקבינט הוא החליט לדחות את הבקשה - ולבקש מהאמריקנים להציע הצעות לחלופות אחרות. בנושא הזה דנו השבוע נציגיו של נתניהו, ראש הסגל יואב הורוביץ ושגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר, עם בכירים בממשל.

נתניהו עצמו אמר טרם שובו לישראל מסין כי בשיחות של נציגיו בוושינגטון הושגו הבנות בין הצוותים הישראליים והאמריקניים בכל הקשור לסוגיית הבנייה בהתיישבות. הוא הוסיף שיקבל עדכונים מדוייקים לאחר שהצוות ישוב לישראל.