זו לא סובלנות, זו התבוללות

מנהל יד לאחים קורא לממשלה להעביר יותר תקציבים למלחמה בהתבוללות בארץ, "בחו"ל זו מלחמה לגיטימית כאן קוראים לזה גזענות".

בני טוקר , כ"ז באדר תשע"ז

מסגד. אילוסטרציה
מסגד. אילוסטרציה
צילום: Esther Rubyan/FLASH90

מנהל יד לאחים, הרב שמואל ליפשיץ, קורא בערוץ 7 לממשלה להעביר תקציבים למלחמה בהתבוללות בישראל.

"המדינה שלנו מממנת במילוני שקלים דרך הסוכנות פעילות נגד התבוללות בעולם אבל כאן בארץ אין מימון", מציין הרב ליפשיץ. "בחו"ל זה ברור שיהודי צריך להתחתן עם יהודייה, וזו לא גזענות אלא שמירה על עם ישראל, אין בושה לדבר על זה. אבל כאן בישראל אם אתה אומר משהו, ישר מתנפלים עליך שאתה גזען".

לדבריו, כשלוקחים ילדים יהודים להשתחוות במסגד בשם הסובלנות זו התבוללות. "רק עכשיו התפרסם שילדים מבית ספר יסודי בקיסריה נכנסו במהלך טיול למסגד בג'סר א זרקא והשתחוו במסגד. יש כאן ניצול ציני של הנקודה האנטי גזענית. בשם הסובלנות לוקחים את הילדים למסגד. אבל אין קשר בין סובלנות וכבוד הדדי לבין התבוללות, לא להיכנס למסגדים או כנסיות זה עניין שאסור לוותר עליו".

הרב ליפשיץ טוען כי גם עזרה לבחורה יהודייה להשתחרר מקשר עם ערבי זו איננה גזענות, "לעזור לבחורה יהודיה לצאת מקשר עם בחור ערבי זו לא גזענות - זה שמירה על ערכי העם היהודי. זוהי חובתנו לדאוג לנשים וילדים שנמצאים במצבים לא פשוטים, בסבך ביורוקרטיה או תחת אלימות קשה בכפר ערבי. בסקרים שאנחנו עושים יש תמיכה ציבורית אדירה במאבק נגד התבוללות. אין כאן עניין של ימין או שמאל. תמיד יש מיעוט קולני בתקשורת שמנסים להלחם בנו אבל בסוף אף אחד לא רוצה שהבת שלו או הבן שלו יתחתנו עם גויים. גם אנחנו בעד סבלנות אבל מכאן ועד לקחת ילדים קטנים למסגד - הדרך ארוכה".

הרב ליפשיץ מציין כי בכל שנה יד לאחים מטפל במאות מקרים של התבוללות. "בכל שנה מטפל הארגון בכ-600 מקרים של יהודיות הזקוקות לחילוץ ולסיוע ובמקביל בכ-500 ילדים בשנה. רק בעשור האחרון טיפלו ביד לאחים בלמעלה מ-6,000 פניות. משפחות מתנדבות מרחבי הארץ תומכות ומלוות נשים וילדים שיצאו מכפרים ערביים, בהדרכת עובדות סוציאליות של יד לאחים".