"הקצונה הבכירה צריכה חשבון נפש"

מזכ"ל האיחוד הלאומי מתקשה להבין את הביקורת על קריאת ח"כ סמוטריץ' להארכת דחיית הגיוס. "צה"ל הביא למשבר אמון חריף"

חזקי ברוך , כ"ה באדר תשע"ז

אופיר סופר
אופיר סופר
צילום: הלל מאיר ואור אלכסנברג

מזכ"ל 'האיחוד הלאומי' אופיר סופר דוחה אחר הצהריים (חמישי) את הביקורת על דבריו של ח"כ בצלאל סמוטריץ', לפיהם על ראשי ישיבות בציונות הדתית להורות לתלמידיהם לדחות גיוס.

"מאמרו של חבר הכנסת סמוטריץ הובא היום בעיתון בשבע בסמיכות למאמרו של ראש אכ"א האלוף מוטי אלמוז שממשיך בהבל פיו לנסות ולהוליך שולל את בני הציונות הדתית התורמים כבר שנים רבות למערך הצה"לי בתפקידי לוחמה פיקוד ומטה", אמר סופר.

לטענתו, "הקצונה הבכירה בצה"ל היא זאת שצריכה לערוך חשבון נפש על כך שהביאו למשבר אמון חריף עם רבני הציונות הדתית ועם ציבור שמשרת ביחידות הקרביות ביותר ובתפקידי הפיקוד בשיעורים גבוהים בהרבה מכל ציבור אחר במדינה".

סופר מדגיש כי "ח"כ בצלאל סמוטריץ' כתב את דבריו מתוך דאגה כנה לעתידו של צה״ל ומתוך רצון אמיתי להביא לתיקון. כל פרשנות אחרת כ 'קריאה לסירוב פקודה או גיוס' היא עיוות של הדברים מתוך רצון להזיק לציבור הדתי לאומי".

"קריאתו להארכת דחיית מועד הגיוס היא בכפוף לחוק וכדי לעמוד בלחץ המופעל על בני הציונות הדתית יש להפעיל לחץ ציבורי נגדי נרחב", סיכם מזכ"ל המפלגה.

כזכור, ח"כ סמוטריץ' כתב כי "צה"ל זקוק לשקט ולכוח אדם. אם הוא יבין שמול החשש מהטרור שיפעילו נגדו ארגוני המגדר ותומכיהם, גם אנחנו יודעים לייצר לו בלגן וכאב ראש - תיווצר משוואה אחרת. יותר מזה, אם הישיבות והמכינות ישאירו את תלמידיהן עוד כמה חודשים כדי לחזק את לימוד התורה, וידלגו על מחזור גיוס אחד, הצבא ישאל את עצמו מה עדיף לו - לוחמים איכותיים ובעלי מוטיבציה או שירותים משותפים בבה"ד 1".

הדברים ספגו ביקורת חריפה מגורמים פוליטיים רבים, כולל מתוך הבית היהודי.