צה"ל יקר לנו - ולכן נמשיך למחות

הזלזול המתמשך בעמדות רבני ישיבות ההסדר וראשי המכינות, אלה המרגישים שותפים בצה"ל, ראוי לתגובה חמורה. דעה

שרה אליאש , כ"ו באדר תשע"ז

שרה אליאש
שרה אליאש
צילום: יח"צ

איני בטוחה שצודק ח"כ סמוטריץ' בטקטיקה שהציע כדי להשפיע על צה"ל. יתכן גם שדבריו יכולים להתקבל כהתנשאות והערכת יתר של אנשי הציונות הדתית בצבא.

עם זאת ה'עליהום' הניתך עליו מתוך שורות הציבור הציוני דתי, מהווה בעיני תסמונת של אישה מוכה. יש לזכור שדבריו נכתבו בטרם פורסמה ההחלטה לחזור להפרדה מגדרית בקורס קצינים-ועדיין נותרו בעיות רבות.

צה"ל אמנם של כולנו, אך נראה שיש בצמרתו כאלה ששכחו זאת. אין מדובר כאן בביקורת על נושאים שהם במהות תפקיד הצבא, לא על מבצעים או תפיסות צבאיות. ביקורת כזו יש להשמיע - ולא בפומבי.

מאידך, ביקורת על הפוליטיזציה של צה"ל והפיכתו לנושא דגל של ליברליזם קיצוני, ראויה לדיון פומבי והיא לחלוטין לגיטימית.

על פי דברי הרב מדן ורבים נוספים - המטכ"ל התנער מהסכמות ברורות בנושאים אלה (הסכמות שהתקבלו בחדרי חדרים מתוך ניסיון לשמור על מערכת יחסים טובה) - ובמקביל דובר צה"ל מייחצן עמדות ספציפיות השייכות רק לקצה האחד של הדיון.

צה"ל יקר לנו, ודווקא בגלל זה אסור לוותר לרוח הרעה שמוליכה צעדים מוזרים בתוכו, ויש לדבר קשות כשנפגעים ערכים היקרים לכולנו.

סמוטריץ' לא קרא לסרבנות, אלא לעיכוב גיוס תוך בדיקת התנאים שיאפשרו גיוס על פי תפיסת בני הישיבות. לפני שבוע יצא קול קורא שהיו שותפים בו רבנים מתונים, שקרא לבנים ולבנות לא לשרת ביחידות המעורבות. בהתחשב בפקודת השרות המשותף, זה עלול להביא אותם לסירוב פקודה בתוך הצבא.

הזלזול המתמשך בעמדות רבני ישיבות ההסדר וראשי המכינות, אלה המרגישים שותפים בצה"ל, ראוי לתגובה חמורה. אם דרכה של הציונות הדתית – משמעה להתכופף בכל פעם שיורקים עליה, אזי סמוטריץ' באמת אינו מייצגה כדברי החולקים עליו. חבל שאילו שאינהם נרתעים ממאבק, שהוא לעתים לא נעים, ייאלצו לחפש בית אחר.