מרקל מודאגת מהבניה ביו"ש

"אין שום אלטרנטיבה הגיונית לפתרון שתי המדינות לשני עמים", טענה קנצלרית גרמניה.

ערוץ 7 , כ"ו באדר תשע"ז

אנגלה מרקל
אנגלה מרקל
צילום: רויטרס

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ששוחחה היום (שישי) עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, הביעה דאגה מהתפתחות ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון.

לדברי מרקל, המשך הבניה ביו"ש חותר תחת הסיכוי להקים מדינה פלסטינית.

"כפי שאני רואה זאת, אין שום אלטרנטיבה הגיונית לפתרון שתי המדינות לשני עמים", אמרה הקנצלרית. "אני מודאגת מאוד מההתפתחויות בגדה המערבית, השומט את הבסיס לפתרון עתידי".

נתניהו עם ג'ייסון גרינבלט
צילום: לע"מ

בתוך כך, נציגיו של ראש הממשלה, ראש הסגל יואב הורוביץ והשגריר בוושינגטון רון דרמר יחד עם צוות של המועצה לביטחון לאומי סיימו בוושינגטון ארבעה ימים של דיונים אינטנסיביים, עם דגש מיוחד על צעדים לטווח קצר, כדי לקדם את חידוש המגעים עם הפלסטינים.

בראש המשלחת האמריקנית לשיחות עמד השליח המיוחד למזרח התיכון מטעם ממשל טראמפ, ג'ייסון גרינבלט.

"הנושאים שנידונו בין שתי המשלחות מורכבים במיוחד, והעובדה ששתי הממשלות הקדישו משלחת בכירה זו לכמעט שבוע של שיחות, משקפת את שיתוף הפעולה ההדוק בין שתי המדינות ואת החשיבות שהן מקדישות למשימה חיונית זו", נאמר בהודעה משותפת שיצאה מטעם לשכת נתניהו והבית הלבן.

על פי ההודעה, במוקד הדיונים עמדו צעדים שיכולים לשפר את הכלכלה ברשות הפלסטינית ובעזה. "ישראל בירכה על התעניינותה של ארצות-הברית להמשיך ולקדם שיפור תשתיות לפלסטינים בתחומי החשמל והמים, בדרכים שיביאו תועלת לפלסטינים".

שני הצדדים הסכימו כי חשוב לנקוט צעדים לא רק מול הרשות הפלסטינית אלא גם מול האוכלוסיה בעזה - ועל כן דנו במתן בסיוע הומינטרי ופיתוח כלכלי לרצועה - בדרך שתעצים את האוכלוסייה אך לא את גורמי הטרור שם.

בנוגע להתנחלויות נאמר בהודעה כי "משלחת ארצות הברית חזרה על חששותיו של הנשיא טראמפ בנוגע לפעילות ההתנחלויות בהקשר של התקדמות לקראת הסכם שלום. המשלחת הישראלית הבהירה כי כוונת ישראל היא לאמץ מדיניות ביחס לפעילות ההתנחלויות, אשר לוקחת בחשבון את אותם שיקולים. השיחות היו רציניות ובונות, והן נמשכות".