"מתווה טראמפ" לבנייה בהתיישבות

על פי הדיווח, הממשל יכיר באלפי יחידות הדיור שעל בנייתן כבר הוכרז ויאפשר להקים יישוב חדש למפוני עמונה. המחיר: בנייה בגושים בלבד.

ניצן קידר , כ"ז באדר תשע"ז

מתגבש מתווה. נתניהו וגרינבלט
מתגבש מתווה. נתניהו וגרינבלט
צילום: לע"מ

נוסחת טראמפ לגבי ההתיישבות נחשפת. על פי המתווה המתגבש, יכיר הממשל באלפי יחידות הדיור שעל בנייתן הכריז ראש הממשלה באחרונה ואף יאפשר להקים יישוב חדש למפוני עמונה - כך דווח לראשונה בערוץ 2.

על פי הדיווח, בהמשך יסכים נתניהו לריסון של הבנייה בהתיישבות תוך התקדמות בתנופת בנייה בגושי ההתיישבות.

בסביבתו של ראש הממשלה אמרו כי בדיווח יש אי דיוקים. נכון לעכשיו, לא ברור כיצד יגיבו בליכוד עצמו וגם בבית היהודי לנוסחה המתגבשת.

אתמול (שישי) פרסם הבית הלבן הודעה משותפת לממשל האמריקני ולישראל בה סוכמו ארבעה ימי דיונים בין צוותי הצדדים העוסקים בנושא הישראלי-פלסטיני.

"הנושאים שנידונו בין שתי המשלחות מורכבים במיוחד, והעובדה ששתי הממשלות הקדישו משלחת בכירה זו לכמעט שבוע של שיחות, משקפת את שיתוף הפעולה ההדוק בין שתי המדינות ואת החשיבות שהן מקדישות למשימה חיונית זו".

על פי ההודעה, במוקד הדיונים עמדו צעדים שיכולים לשפר את הכלכלה ברשות הפלסטינית ובעזה. "ישראל בירכה על התעניינותה של ארצות-הברית להמשיך ולקדם שיפור תשתיות לפלסטינים בתחומי החשמל והמים, בדרכים שיביאו תועלת לפלסטינים".

שני הצדדים הסכימו כי חשוב לנקוט צעדים לא רק מול הרשות הפלסטינית אלא גם מול האוכלוסיה בעזה - ועל כן דנו במתן בסיוע הומינטרי ופיתוח כלכלי לרצועה - בדרך שתעצים את האוכלוסייה אך לא את גורמי הטרור שם.

בנוגע להתנחלויות נאמר בהודעה כי "משלחת ארצות הברית חזרה על חששותיו של הנשיא טראמפ בנוגע לפעילות ההתנחלויות בהקשר של התקדמות לקראת הסכם שלום. המשלחת הישראלית הבהירה כי כוונת ישראל היא לאמץ מדיניות ביחס לפעילות ההתנחלויות, אשר לוקחת בחשבון את אותם שיקולים. השיחות היו רציניות ובונות, והן נמשכות".