הדמוקרטים בקונגרס דורשים: שתי מדינות

המכתב בחתימת 187 מתוך 193 חברי הקונגרס הדמוקרטים הוא יוזמה של ארגון השמאל היהודי הקיצוני J Street, ותוזמן לוועידת איפא"ק.

גיא כהן , כ"ט באדר תשע"ז

הקונגרס בארה"ב
הקונגרס בארה"ב
צילום: Amos Ben Gershom/ GPO

רוב מכריע של הדמוקרטים בקונגרס חתם על מכתב הדורש מהבית הלבן לאשר מחדש כי מדיניותה של ארה"ב לגבי המזרח התיכון מבוססת על תמיכה ב"פתרון שתי המדינות" בין הירדן לים.

מאה שמונים ושבעה מתוך 193 חברי בית הנבחרים הדמוקרטים חתמו על המכתב שנשלח לנשיא דונלד טראמפ ביום שישי. המכתב נשלח בכוונה ערב כינוס ועידת איפא"ק. בנוסף, חתמו עליו שני חברי קונגרס רפובליקנים.

המכתב נולד יוזמתה של קבוצות השמאל היהודית J Street, ששיתפו ביוזמה את חברי הקונגרס דיוויד פרייס מצפון קרוליינה וג'רי קונולי מווירג'יניה.

"אנו מאמינים שתוצאה של מדינה אחת עלולה להרוס את אופייה היהודי והדמוקרטי של ישראל, מונעת מהפלשתינים להגשים את שאיפותיהם הלגיטימיות, ועלולה להותיר את הישראלים והפלשתינים כשהם מסובכים בסכסוך אינסופי ובלתי פתיר בדורות הבאים", נכתב שם.

שדולת אייפא"ק ממשיכה לתמוך בפתרון שתי המדינות אך היא לא הגיבה על המכתב. בהתחשב בכך שהנשיא טראמפ אמר שהוא מוכן גם לפתרונות אחרים, הוועידה לא מתכוונת להטיל על פעיליה לקדם את פתרון שתי המדינות, ותתמקד תחת זאת בנושאים המאחדים תומכי ישראל דמוקרטים ורפובליקנים, בהם סנקציות חדשות על איראן, חסימת תנועת החרם על ישראל ותמיכה הסיוע חוץ אמריקני למדינת היהודים.

עם זאת, הג'רוסלם פוסט מסר מפי איש אייפא"ק בכיר שהוועידה תכלול "מסרים" שידגישו את פתרון שתי המדינות.

מתוך 21 הדמוקרטים היהודים בבית הנבחרים, כולם חוץ מאחד – ג'וש גוטהיימר מניו ג'רסי – חתמו על המכתב. ועידת המפלגה הרפובליקנית ביטלה בשנה שעברה את הסעיף במצע המפלגה שקרא לפתרון של שתי מדינות.