רגבים נגד האו"ם: בונים בניגוד לחוק

תנועת רגבים הגישה עתירה מנהלית נגד עיריית ירושלים, רשות מקרקעי ישראל והאו"ם בעקבות תנופת בניה לא חוקית במטה האו"ם בארמון הנציב.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ט באדר תשע"ז

מטה האו"ם בשכונת ארמון הנציב
מטה האו"ם בשכונת ארמון הנציב
צילום: באדיבות רגבים

תנועת רגבים הגישה היום (שני) עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בירושלים כנגד עיריית ירושלים וארגון האומות המאוחדות, בעקבות תנופת בניה לא חוקית במטה האו"ם במתחם ארמון הנציב, השייך למדינת ישראל.

בכתב התביעה מתועדות שורה של עבירות בניה קשות שביצע האו"ם בשנים האחרונות במתחם, השייך בטאבו למדינת ישראל.

לאחר שחרור ירושלים נתנה ממשלת ישראל לזרוע השל האו"ם הנקראת UNTSO את זכות השימוש במקום, על מנת לפקח על הפסקת האש שהושגה בין ישראל לשכנותיה לאחר המלחמה.

בין השאר החל האו"ם לבצע שורת יציקות בטון במבנה ההיסטורי של הנציב הבריטי שהוקם בשנות ה-30 של המאה הקודמת, וכן הקים בניין משרדים בן שתי קומות, האנגר אחסון ותחנת דלק פיראטית.

מלבד האו"ם, מופנית העתירה כנגד עיריית ירושלים וועדת התכנון שלה, וכן כנגד רשות מקרקעי ישראל.

כתב התביעה דורש מהן לעשות שימוש על פי סעיף 212 בחוק התכנון והבניה, המאפשר להרוס מבנה גם במקרה בו "מי שביצע את העבירה אינו בר עונשין מסיבות שאין בהן כדי לעשות את פעילותו חוקית".

רשות מקרקעי ישראל נתבעת בהתאם לחוק מקרקעי ציבור, להפעיל את סמכויותיה ולפעול לפינוי פולשים מקרקעות המדינה.

בתחקיר היסטורי שערכה לאחרונה תנועת רגבים נחשפו תיקים מגנזך המדינה, המלמדים כי באותם ימים הוכן חוזה שכירות המעמיד לשימוש האו"ם, חינם אין כסף, שטח של 44 דונמים.

ההסכם אף קבע שהממשלה תוכל לסיים את ההסכם בהתראה סבירה. במהלך השנים גדל השטח שבו מחזיק האו"ם בארמון הנציב, באופן משמעותי, מ־44.6 דונמים ל־77.5 דונמים, ומסתבר שהתוספת הזאת נעשתה שלא בהיתר.

"ארמון הנציב שהיה בבעלות הבריטים, שייך למדינת ישראל מאז שחרור ירושלים, והאו"ם קיבל זכות שימוש במקום כאורח של מדינת ישראל", אומר מאיר דויטש, מנהל מחלקת מדיניות וקשרי ממשל בתנועת רגבים.

לדבריו, "בשנים האחרונות האו"ם נוהג במקום כאילו היה בעל הבית. הוא מבצע עבודות בלתי חוקיות במבנה ההיסטורי של ארמון הנציב, הוא בונה עוד ועוד מבנים לא חוקיים על אדמות המדינה, בלי לבקש היתרי בניה ואפילו תוך פגיעה סביבתית. זו מציאות בלתי נתפסת שאין לה מקום".

"זה לא סוד שהאו"ם חובט במדינת ישראל בכל הזדמנות, וגם העובדה הזו מדגישה מדוע אסור לרשויות האכיפה להעלים עין מהעבירות הבניה החמורות המתרחשות במקום", מוסיף דויטש. "אם הדייר לא יודע איך מתנהגים, כנראה שהגיע הזמן שממשלת ישראל תחפש דייר אחר".