'למעלה מאלף חפים מפשע בכלא'

זיכויו של חן אילתי מרצח אמו מעלה מחדש את שאלת החפים מפשע היושבים בכלא ללא עוול בכפם. למה זה קורה, ואיך ניתן להתמודד?

שמעון כהן , א' בניסן תשע"ז

חפים בכלא. אילוסרטציה
חפים בכלא. אילוסרטציה
צילום: פלאש 90

דרוש שינוי. יסלוביץ'

בית המשפט זיכה היום (שלישי) מחמת הספק את חן אילתי שנחשד ברצח אמו לפני כשנה בקיבוץ מחניים. בני משפחתו חלוקים ביחסם להכרעת השופטים.

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס עו"ד ניר יסלוביץ', מומחה לדין הפלילי, לתופעת החפים מפשע המרצים עונש בבתי הכלא הישראליים ללא עוול בכפם.

על היקף התופעה מציין עו"ד יסלוביץ' כי מדובר בתופעה רחבת היקף שנחקרה על ידי הפרופ' סנג'רו ופורסמה בספר וממנו עולה כי לפחות אלף אסירים ישראליים אסורים על לא עוול בכפם.

"זה מורכב מכמה רעות חולות", אומר יסלוביץ' ומזכיר דרך אחת לפתרון אותה ביקש לקדם שר המשפטים לשעבר, פרופ' דניאל פרידמן, שניסה לקדם יוזמה לבחירת שופטים משורות הסנגוריה ולא רק משורות התובעים. יסלוביץ' מזכיר כי יוזמה זו זכתה לביקורת אך מדובר במהלך מבורך שיוכל לתת ראיה רחבה יותר למערכת השיפוט, מערכת קשובה יותר ופחות קטגורית.

"אם היו מתמנים שופטים מהסנגוריה היינו רואים יותר זיכויים", הוא אומר ומספר כי "כמעט כל יום אני רואה שופטים שיושבים כתובעים בדין, מחפשים איך להרשיע ולא איך לזכות. רואים את זה בלא מעט מקרים".

על זיכויו של אילתי הוא מציין כי במקרה זה "העדה התבררה ככזו ששיקרה ולא הייתה אמינה", ומכאן עולות שתי שאלות מרכזיות: "איך זה שהחוקרים לא שמו לב שעדה בתיק רצח היא שקרנית? זה הרי לא תיק פשוט, ובנוסף עולה השאלה מה קורה בתיקים אחרים שלא מוכח שהעדים שקרנים".

באשר לסיבה לבחירתם של שופטים דווקא משורות התביעה ולא הסנגוריה אומר יסלוביץ' כי הסיבה לכך היא פשוטה – "מה שקורה הוא שחברים משורות התביעה הם שבוחרים את חבריהם משורות התביעה. כשחבר מציע מועמדות קל לבחור בו".

לדבריו לא פעם מוצאים הוא וחבריו הסנגורים את עצמם בתפקיד של מי שצריך להוכיח שמרשם אינו אשם ולא שהנטל יהיה על התביעה להוכיח את אשמתו של החשוד.

כחלק מהניסיונות והמאמצים להתמודד עם התופעה פועל יסלוביץ' להקמתו של מיזם 'חפות' המבקש לחקות את המודל האמריקאי שהצליח להביא לזיכויים של מעל מאה מורשעים שעמדו אחרי גזר דין מוות בדין חלוט. במיזם זה תתארגן קבוצת מומחים לסיוע לאותם החשים שהגולל נסגר עליהם ובאפשרותם להוכיח דרך בדיקות פורנזיות את חפותם. "דפוס הפעולה שלי הוא לקחת את מה שנעשה טוב בארה"ב ולא רק את הרע משם. לקחת את השיטה הזו וליישם אותה בארץ".